Korzystając z doświadczeń poprzednich lat, zaprosiliśmy grupę rekonstrukcyjną Chorągwi Komturstwa Gniewskiego. Pomysłodawcą organizowania przez tą grupę spotkań z historią jest Krzysztof Górecki.- jeden z inicjatorów inscenizacji grunwaldzkiej.
17 maja 2018 14:12Klasy młodsze miały okazję zobaczyć spektakl pokazujący strój, obyczaje, uzbrojenie epoki średniowiecza. Śledząc najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski w tym okresie poznawali tez elementy życia codziennego. Uczniowie mogli przemierzyć zbroję rycerską. Poznawali funkcje jej poszczególnych części. Przybliżono im elementy życia dziecka i młodzieńca ze stanu rycerskiego.
Dziewczętom pokazano jak wyglądałoby ich życie około sześćset lat temu. W co wtedy by się ubierały i zdobycie jakich umiejętności składałoby się na ich edukację. Klasy starsze podstawówki i gimnazjum miały okazję zobaczyć nowe zajęcia w ofercie edukacyjnej grupy – „Trudny wiek XIX-sty”. Spektakl rozpoczynał się uświadomieniem odbiorcom katastrofy końca XVIII wieku. Przypomniano bohatera tego okresu – Tadeusza Kościuszkę.
Podkreślono, że w chwilach próby Polacy potrafili się jednoczyć włączając do walki różne grupy społeczne. W dalszej części ukazano starania narodu próbującego odzyskać niepodległość: Polacy pod rozkazami Napoleona, powstanie listopadowe, emigracja, powstanie styczniowe. Charakterystyczną cechą zajęć jest włączanie do nich uczniów. I tak wystąpili oni jako: Tadeusz Kościuszko, Piotr Wybicki, Napoleon Bonaparte, Piotr Wysocki, kosynier, ułan, kirasjer, powstaniec styczniowy.
Ważne jest, że zajęciom żywej lekcji historii towarzyszy zawsze kształtowanie postaw patriotycznych. Ukazywanie, że trzeba dbać o naszą współczesną ojczyznę, np. przez zdobywanie wiedzy, by wysiłek poprzednich pokoleń nie został zmarnowany.
(tekst P. Dyląg, fot. L. Łupaczewska, M. Leszczyński)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe