Życzę wielu wrażeń z pobytu na plenerowej imprezie i do zobaczenia na Helu!

D-Day Hel - to wydarzenie powstałe na bazie fantastycznej inscenizacji bojowego desantu na Hel z udziałem pasjonatów historycznych rekonstrukcji wojskowych. Potwierdzony termin kolejnej edycji to 19 - 25 sierpnia, czyli ostatni tydzień wakacji.

Największym a zarazem najbardziej widowiskowym wydarzeniem jest inscenizacja lądowania aliantów na plażach Normandii.   |  fot. D.Wałdoch

Raptem tydzień temu informowaliśmy naszych czytelników o militarnej imprezie w Bornem Sulinowie, a już spieszymy poinformować o kolejnej imprezie tego typu, o jednym z największych widowisk - festynów na Pomorzu. Impreza plenerowa o charakterze historycznym, której założeniem jest rekonstrukcja historyczna operacji "Overlord" z 1944 roku czyli lądowania wojsk alianckich w Normandii. Dochodzą nas głosy od czytelników aby takie informacje podawać z wyprzedzeniem, aby nie zaskakiwać informacjami tego typu w ostatniej chwili, aby chcący wybrać się na półwysep Helski zdążyli z ogólnie pojętą logistyką wyjazdu - więc czynimy to z wyprzedzeniem.

To już XVIII edycja tej plenerowej imprezy - w tym roku zacznie się 19 sierpnia i potrwa do 25 sierpnia. Chojniczan - a tych na helskiej imprezie nie brakuje - którzy jeszcze nie mają sprecyzowanych planów na zagospodarowanie ostatniego sierpniowego weekendu a lubią te "militarne klimaty" zapraszam w imieniu Organizatorów do Helu. Można samochodem - to ok. 200 km, można i pociągiem - tym bardziej, że z chojnickiego dworca kursuje w godzinach rannych bezpośredni pociąg na półwysep Helski.

Nasza ekipa wyjeżdża trochę wcześniej - najprawdopodobniej zaraz po zakończeniu borneńskiego zlotu. Uwaga - pula dostępnych noclegów w Helu w tym terminie jest już niemal wyczerpana. Trzeba próbować na polach namiotowych. Miasto Hel ze swoimi imponującymi, odrestaurowanymi obiektami militarnymi z okresu ostatniej wojny oraz plażą świetnie nadaje się na rekonstrukcję tego wydarzenia historycznego. Inscenizacje, przygotowane z udziałem m.in pirotechników, często przypominają fragmenty filmów wojennych. W dzisiejszych realiach mogą one jednak u niektórych osób wywołać nieprzyjemne reakcje - co trzeba mieć na względzie szczególnie w odniesieniu do dzieci.

Desant na Hel nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mającej na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja Neptun rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie. Udział wzięli również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Warto także wspomnieć o znaczącym wkładzie w zmylenie przeciwnika, polskiego oficera i szpiega - Romana Czerniawskiego.

W trakcie trwania wydarzenia prezentowane są dziesiątki oryginalnych i zabytkowych pojazdów militarnych z okresu II wojny światowej. Dziesiątki - jak nie setki - rekonstruktorów wcielają się w rolę żołnierzy walczących i żyjących na froncie zachodnim. Największą popularnością cieszą się niezwykle widowiskowe inscenizacje, podczas których używane jest historyczne uzbrojenie, pojazdy pancerne i spektakularne efekty pirotechniczne. D-Day Hel, oprócz inscenizacji składa się również z innych wydarzeń dodatkowych takich jak: koncerty muzyki lat czterdziestych, pokazy mody, konkursy i parady pojazdów. Wydarzenia odbywają się na terenie całego miasta ze szczególnym uwzględnieniem popularnych miejsc turystycznych.

D-Day Hel spośród innych tego typu wydarzeń wyróżnia czas trwania, umiejscowienie i charakter przedsięwzięcia. Główne widowisko - inscenizacja odbywa się na końcu Mierzei Helskiej. Na te kilka dni w roku miasto Hel zamienia się w centrum działań wojennych z okresu II wojny światowej. Nie dysponujemy jeszcze szczegółową ramówką tego wydarzenia ale najprawdopodobniej nie będzie ona odbiegała od programów poprzednich edycji (jak tylko otrzymamy szczegółowy harmonogram podzielimy się nim z Wami dodając uzupełnienie).

Impreza, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, dostarcza sporej dawki wiedzy dotyczącej wydarzeń sprzed 80 lat. Stanowi również zdobywającą coraz większą popularność, metodę pokazywania historii „na żywo”. Działania te mają na celu przyciągnięcie ogromnej ilości turystów, którzy w okresie letnim mogą nie tylko wypoczywać, ale z całą rodziną uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma swój element edukacyjny. Ogromne znaczenie dla uczestników mają prezentowane seminaria historyczne wzbogacone o elementy multimedialne prezentujące historię walk. Niewątpliwie ogromnym atutem są prowadzący i uczestniczący w tym przedsięwzięciu polscy historycy, specjalizujący się w historii.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ XVIII EDYCJI D-DAY HEL - zobacz

Dariusz Wałdoch