W czwartek 7 marca nastąpiło uroczyste otwarcie odnowionego dworca kolejowego, z którego od miesiąca mogą już korzystać pasażerowie. Odbyło się w poczekalni, w której kiedyś mieściła się dworcowa restauracja.
7 marca 2024 19:14Gości i dziennikarzy witali przed wejściem burmistrz Arseniusz Finster, wicemarszałek Leszek Bonna oraz członkowie Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolejnictwa w kolejarskich mundurach. Mimo dwukrotnego przekładania terminu i tak na uroczystości nie mogli być parlamentarzyści z naszego regionu oraz marszałek Mieczysław Struk.
Uroczystość rozpoczęli w dowcipny sposób aktorzy Projektu 41 z ChCK – Grzegorz Szlanga oraz Piotr Rutkowski, którzy sparafrazowali wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Poprowadził ją Roman Guzelak. Oprócz władz miasta i radnych miejskich, wzięli w niej udział samorządowcy z powiatów chojnickiego i człuchowskiego, gdyż chojnicki dworzec jest elementem węzła integrującego systemy komunikacji publicznej obydwu powiatów. Przypomniał o tym burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło, który wyraził nadzieję, że PKP wybuduje tzw. bajpas do Wierzchowa, dzięki któremu pociągi z Chojnic do Piły będą mogły jechać przez Człuchów.
Jako pierwszy zabrał głos burmistrz Arseniusz Finster, który podziękował wszystkim zaangażowanym w przywrócenie do dawnej świetności chojnickiego dworca kolejowego – projektantom, nadzorowi technicznemu i inwestorskiemu, pracownikom Wydziału Budowlano – Inwestycyjnego, także wykonawcom, czyli firmie Apollo. Dziesięciu najbardziej zasłużonym osobom, w tym dyrektorowi Jackowi Domozychowi z ratusza, burmistrz wręczył pamiątkowe kafle z wizerunkiem dworca kolejowego. Niektórzy z obdarowanych mieli też upominki dla burmistrza, jak np. starosta Marek Szczepański, który miał obraz z wizerunkiem Bramy Człuchowskiej.
Kolejnym mówcą był wicemarszałek Leszek Bonna, który zapewnił o kontynuowaniu wsparcia Urzędu Marszałkowskiego dla rozwoju kolejowej komunikacji publicznej. Poinformował, że podjęto decyzje o zakupie kolejnych 40 pociągów. Następnym akcentem uroczystości było wspólne przecięcie wstęgi, które miało miejsce przed wejściem do byłej poczekalni, która dziś jest salą muzealną z ekspozycją w „wagonie”. Potem ks. prałat Jacek Dawidowski dokonał poświęcenia dworca i krzyży, które będą zawieszone w pomieszczeniach dworcowych, po czym uczestnicy uroczystości obejrzeli fragmenty przedstawienia z twórczością Hemara. Najmłodsza „aktorka” miała kilka miesięcy i ma na imię Judyta. Jest córką Martyny Wacławskiej.
Można było zauważyć i wewnątrz budynku dworca, i na zewnątrz, nowe elementy wystroju. W budynku pojawiły się fotogramy współczesnych Chojnic, jak i archiwalne dworca z czasów II wojny światowej i z wcześniejszych lat. Także spółka PKP Nieruchomości wniosła wkład w upiększenie otoczenia dworca, gdyż zasłoniła budynek, którego „plecy” służyły kiedyś za miejsce na zawieszenie tablic z rozkładami jazdy autobusów PKS, wielkimi banerami z archiwalnymi zdjęciami chojnickiego dworca.
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe