Znane są już wyniki wyborów

PiS 36,8 proc., KO 31,6 proc., Trzecia Droga 13 proc., Lewica 8,6 proc., Konfederacja 6,2 proc., Bezpartyjni Samorządowcy 2,4 proc., Polska Jest Jedna 1,2 proc. - oto wstępne, sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych.

PKW podała dane ze wszystkich obwodów w wyborach do Sejmu i Senatu. W wyborach do Sejmu wygrał PiS, ale większość ma obecna opozycja. W Senacie tworząca "pakt senacki" opozycja utrzymała większość.   |  fot. PTWP

Frekwencja wyniosła 72,9 proc. Opozycja może liczyć na 248 miejsc w Sejmie. Teraz komisje wyborcze mają 24 godziny na podliczenie wszystkich głosów i przesłanie ich do Państwowej Komisji Wyborczej. Ostateczne wyniki znane będą prawdopodobnie w poniedziałek wieczorem lub nawet we wtorek, 17 października. 

Frekwencja do godziny 17 w mieście Chojnice była w wysokości 58,18%. W 2019 o tej godzinie frekwencja wyniosła 47,91%, czyli ponad 10% mniej. Wyniki głosowania w powiecie chojnickim - tutaj

Chojniczanie masowo głosowali w parlamentarnych wyborach

Powyborczy remanent w regionie

Frekwencja w referendum wyniosła 40 proc., co powoduje, że wynik referendum nie jest wiążący - wynika z sondażu Ipsos.

Na pytanie: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?" 97,5 proc. odpowiedziało "nie", a 2,5 proc. - "tak".

Na kolejne pytanie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?" 96 proc. odpowiedziało "nie", a 4 proc. - "tak".

Na pytanie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" 97,8 proc. odpowiedziało "nie", a 2,2 proc. - "tak".

Na ostatnie pytanie: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?" 98,6 proc. odpowiedziało "nie", a 1,4 proc. - "tak".

Wtorek. Liczenie głosów zakończyło się. PKW podała ostateczne wyniki.

Najwięcej mandatów trafi do Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie zasiądzie 194 przedstawicieli tej partii. Drugą co do wielkości liczbę mandatów będzie miała Koalicja Obywatelska. Na Wiejską trafi 157 posłów KO.

Najniższe miejsce na podium zajmuje Trzecia Droga, a w nowym parlamencie będzie reprezentowało to ugrupowanie 65 posłów. Na czwartym miejscu Lewica z 26 mandatami. Ostatnią partią, która znajdzie się w Sejmie, jest Konfederacja z 18 posłami.

Te wyniki oznaczają, że Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość oraz Suwerenna Polska) nie ma szans na utworzenie samodzielnego rządu. Przewagę w tym momencie ma obecna opozycja: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica, która łącznie ma 248 mandatów.

red. PAP