Znalazca skarbu otrzymał nagrodę

22 maja miało miejsce spotkanie w muzealnej Baszcie Wroniej z udziałem wicestarosty Marka Szczepańskiego, dyrektor muzeum, kustosza Działu Archeologicznego muzeum Hanny Rząski i znalazcy oraz ofiarodawcy skarbu archeologicznego Michała Marciniaka.

Odkrywca skarbu (z prawej) z epoki brązu z Charzyków dostał wreszcie nagrodę. Wcześniejszy wniosek o uhonorowanie znalazcy został odrzucony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.   |  fot. (nad.)

Na spotkaniu starosta spełnił obietnicę przyrzeczoną znalazcy skarbu podczas wernisażu wystawy w listopadzie 2016 r. w muzeum w Chojnicach i wręczył panu Michałowi nagrodę pieniężną w podziękowaniu za ofiarowanie zespołu zabytków archeologicznych, określanych przez specjalistów mianem skarbu, do zbiorów muzeum w Chojnicach.

Spotkanie stało się okazją do podziękowania ze strony muzealników za uczciwość i zrozumienie znalazcy dla potrzeby ochrony dziedzictwa archeologicznego, zapisanej w Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 23 lipca 2003 r. Pozwoliło także na  podsumowanie przebiegu muzealnego projektu konserwatorsko - badawczego pn. Brązy ukryte w ziemi.

Łużycki skarb z Charzyków, zakończonego wydaniem przez muzeum albumowej publikacji archeologicznej pod red. H. Rząski i dra hab. K. Walenty, z pięknymi fotografiami obiektów D. Frymarka, redakcją graficzną M. Wolińskiego, pod patronatem honorowym Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Dla przypomnienia - zespół zabytków odkryty w listopadzie 2014 roku, na polu ornym w Charzykowach, liczy 32 obiekty i łączony jest z kulturą łużycką V okresu epoki brązu.

Posiada unikatowy charakter ze względu na rodzaj występujących w nim obiektów, zwłaszcza na niespotykane do tej pory na terenie ziemi chojnickiej elementy rzędu końskiego i zaprzęgu (guzy, ogniwka, ażurowe okucia i ozdoby naczółka lub nachrapnika, brzękadła, będące częścią wędzidła) oraz ich kunsztowne wykonanie. W maju 2015 roku, decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, skarb został włączony do kolekcji archeologicznej muzeum w Chojnicach. Poddano go starannej konserwacji w Instytucie Archeologii Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu.

Zespół charzykowskiego skarbu można oglądać w Bramie Człuchowskiej na ekspozycji poświęconej sztuce konserwacji pt. Non multa sed multum. Nabytki i konserwacja zbiorów w Muzeum Historyczno – Etnograficznym w Chojnicach 2002 – 2017.

Barbara Zagórska

  1. 1 czerwca 2018  13:25   Nareszcie   XYZ

    Lepiej późno niż wcale.

    2
    0