Zmiana czasu na cykl zimowy

W niedzielę 30 października śpimy o godzinę dłużej. Przestawiamy zegary z godziny 3:00 na 2:00. Wiąże się to z przejściem z czasu letniego na czas zimowy. Prekursorami wprowadzenia czasu letniego byli Niemcy już w 1916 roku.

Czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca.   |  fot. iustrac.

Sonda: Czy powinno zmieniać się czas na zimowy?

Tak
Nie
Nie mam zdania
Jest to mi obojętne

Zmiana czasu (wprowadzenie czasu letniego) ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego a co za tym idzie oszczędność energii.  W Polsce wskazówki zegarów przesuwaliśmy w okresie międzywojennym, później w latach 1957-64, a następnie od 1977 roku. Do 1980 roku daty wprowadzenia i odwołania czasu letniego w Polsce ogłaszane były w Monitorze Polskim. Od 1981 roku czas letni wprowadzano w ostatnią niedzielę marca, a odwoływano w ostatnią niedzielę września, w roku 1996 rozpoczęto odwoływanie czasu letniego w ostatnią niedzielę października.

Od 2000 roku w całej Unii Europejski czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. Na całym świecie trwają dyskusje nad wadami i zaletami wprowadzenia czasu letniego. Główną zaletą jest oczywiście oszczędność energii związana ze zmniejszeniem kosztów oświetlenia, ale czy na pewno?. Oczywiste koszty zmiany czasu, to: przestawienie urządzeń elektronicznych, zmiany rozkładów jazdy/lotów itp., do mniej oczywistych i trudnych do oszacowania należą koszty zmniejszenia produkcyjności pracowników i wypadków przy pracy związanych z potrzebą zaadoptowania organizmu do nowego czasu.

Przejście z czasu letniego na zimowy wpływa również na wymiar czasu pracy pracowników, którzy będą ją wykonywali na nocnej zmianie. Dla nich ta zmiana będzie trwała o 1 godzinę dłużej. Praca przez tę dodatkową godzinę pociągnie za sobą obowiązek zapłaty wynagrodzenia, gdyż jak wskazuje Kodeks pracy, należy je wypłacać za pracę wykonaną.

(red.)