Dziś chojnicki dworzec jest smętny, zapomniany. A jak było kiedyś? Tę wiedzę wczoraj (25.06.) przekazał w przystępny i ciekawy sposób dr Jerzy Szwankowski, który przyjął zaproszenie ChTPN do urokliwego wnętrza oddziału muzeum na ul. Drzymały.
26 czerwca 2013 14:34Jego wykład nie ograniczył się wyłącznie do historii chojnickiej kolei, umiejscowił go w kontekście rozwoju kolejnictwa w Prusach w drugiej połowie XIX wieku. Data, która wyznacza początek kolejnictwa dla naszego miasta jest 15 listopada 1871 . Wówczas Królewska Kolej Wschodnia uruchomiła połączenie do Piły przez Złotów. W ekspresowym tempie budowano kolejne linie - do Zblewa (1873), Człuchowa (1877), Laskowic (1888), Nakła (1894).
Najwięcej emocji wzbudziły informacje o jednym z najszybszych ówcześnie pociągu na świecie, Nord Ekspres. Kursował on regularnie w latach 1896 - 1914 na trasie Paryż - St. Petersburg. W Chojnicach odbywał się postój obiadowy. Po I wojnie już nie udało się z wielu przyczyn kontynuować tego połączenia w takim samym kształcie.
Niemniej za czasów pruskich chojnicki dworzec miał miano Królewskiego Dworca Kolejowego I Klasy. Dlaczego dziś jego rola jest zmarginalizowana? Słuchając socjologicznego wątku wykładu można było łatwo wysnuć wnioski. W drugiej połowie XIX wieku kolej była wiodącym środkiem transportu masowo wypierającym przejazdy dorożkami. Druga połowa XX wielu zapoczątkowała ekspansję motoryzacji. Ot, znak czasu.
(ro)
Nord Ekspres na kolejowym szlaku.
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Znalazł się Szwankowski prekursor tematu...Chojnice to dzicz i dzicza będzie na zawsze
Solidaruchy doprowadziły w Chojnicach, do powstania na nowych obiektach kolejoeych dwóch zakładów PKP /Zakład Taboru (4300 pracowników) i Zakład Przewozów (2150 pracowników. No i co z tego? Post-komuna to zlikwidowała...
I samoloty nad chojnickim niebem...
Mieszkamy w Chojnicach mamy na miejscu wszystko co dusza zapragnie!!! Samochody , supermarkety, kościoły , biblioteki i inne dobrodziejstwa:) Kto ma jeździć pociągami do Trójmiasta,Bydgoszczy czy Torunia? Mamy inne czasy-mamy wszystko co dusza zapragnie. W dzisiejszych czasach rozwija sie jedynie kolej pomiędzy dużymi ośrodkami miejskimi. Kolej na takich trasach jak Brusy , Tuchola czy Kościerzyna jest nieopłacalna!!
Miałbym prośbę do redakcji chojnice.com aby informować o tego typu ciekawych debatach, eventach odpowiednio wcześniej. Fajnie przyjść i posłuchać mądrych ludzi, poruszających ciekawe tematy. Z góry dziękuję!
Popieram
Jedzie pociąg z daleka na Chojnice zaszczeka....ominie go z daleka i to wcale nie jest beka. Ciekawe dlaczego na zachodzie kolej funkcjonuje i to jak, a w Polsce nie może? bo każdy orze jak może najczęsciej pod siebie
" Data, która wyznacza początek kolejnictwa dla naszego miasta jest 15 listopada 1871 . Wówczas Królewska Kolej Wschodnia uruchomiła połączenie do Piły przez Złotów. W ekspresowym tempie budowano kolejne linie - do Zblewa (1873), Człuchowa (1877), Laskowic (1888), Nakła (1894). " a teraz będą to rozbierać i na złom bo się lepiej opłaca.Niby komuna nie zdążyła zelektryfikować tego węzła a w dzisiejszych czasach to już niemożliwe bo i po co jak każdy ma samochód i dojedzie tam gdzie chce (jak ma dużo kasy na paliwo)
Ja osobiście wolę sieczkopędny pojazd, taki jak nawali to i tak za chwilę jedzie dalej
Sieczkopędny pojazd potrafi nawalić na jezdnię bez zatrzymywania.
chyba kuczer a nie maszynista