Zeszyty Chojnickie – jest już 28 tom

W chojnickim ratuszu w piątkowy wieczór odbyła się promocja kolejnego tomu „Zeszytów Chojnickich”. Ten interdyscyplinarny rocznik ukazuje się z przerwami od 50 lat. Na jego łamach swe prace publikują osoby zajmujące się rozmaitymi dyscyplinami wiedzy.

Kazimierz Jaruszewski i Bogdan Kuffel prezentują najnowsze wydanie Zeszytów Chojnickich.   |  fot. (ro)

Jednak łącznikiem treści poszczególnych materiałów jest historia ziemi chojnickiej i osób, które ją tworzyły i tworzą. Na bieżący tom złożyło się 25 artykułów 21 autorów, 74 zdjęcia i ryciny na 176 stronach. Prezentacji zawartości podjął się Adam Wyrowiński. Co zasługuje na zaciekawienie?

Choćby materiał Przemysława Zientkowskiego, którego zainteresowała postać filozofa Christiana Gottfrieda Ewerbecka wywodzącego się z Chojnic, który napisał list do jednego z mistrzów filozofii, Immanuela Kanta z prośbą o wsparcie jego dysertacji doktoranckiej. Warto zwrócić uwagę nie tylko na sam fakt tej wymiany korespondencji, ale nawet na niezwykłą formę i słownictwo. To niezwykły przykład kunsztu epistolografii.

Lektura „Zeszytów” daje też garść wiedzy o reprezentantach innych kultur w danych Chojnicach. Archeolożka Agata Włodarczak napisała o … ikonach staroobrzędowców znalezionych w naszym mieście a antykwariusz Mirosław Rekowski wspomina chojniczan wyznania mojżeszowego.

Redaktor Kazimierz Ostrowski wspomina niedawno zmarłego archiwistę i regionalistę Zbigniewa Stromskiego. Nieco miejsca zajmują tez sprawozdania z działalności kilku stowarzyszeń, m.in. 10 lat wydawniczej działalności Europejskiego Stowarzyszenia „Pomerania”. Jest też wyjątkowo wiele recenzji regionalnych wydawnictw.

(ro)

fotoreportaz.jpg