Żeby starać się o umorzenie podatku trzeba spełniać ustawowe wymogi

Do chojnickiego ratusza wpłynęło 59 wniosków o umorzenie podatku. Siedem osób ubiega się o jego odroczenie. Z obu tych grup, łącznie, przynajmniej 25 podatników dostanie odpowiedź odmowną. Powód: nie spełniają wymogów wskazanych przez organ podatkowy.

Skarbnik chojnickiego magistratu przypomina, że podatnicy mogą ubiegać się o odroczenie podatku, umorzenie lub rozłożenie go na raty. Musi odbyć się to jednak w myśl ustawy o ordynacji podatkowej.   |  fot. A. Zajkowska

Podatnicy będący w trudnej sytuacji mogą skorzystać z zapisów artykułu 67 ordynacji podatkowej, tj. wnosić o odroczenie podatku, rozłożenie go na raty lub umorzenie. - Z wniosków, które wpłynęły do nas, do dnia 5 maja, o umorzenie podatku, 1/3, czyli 20 wniosków, nie spełniła wymogów ustawowych wskazanych przez organ podatkowy. Co oczywiście skutkuje odmową postępowania. Pozostałe wnioski wymagają jeszcze rozpatrzenia - informuje Wioletta Szreder.

Urzędnicy jednak już teraz widzą, że część żądań wnioskujących nie wypełnia treści artykułu 67. -  Nie dotyczą one zaległości podatkowej, na co wskazuje ustawodawca. Żeby ktoś mógł wystąpić z wnioskiem o umorzenie, musi wystąpić ta zaległość - wyjaśnia skarbnik Urzędu Miasta w Chojnicach. Przyznaje także, że w grupie 20 odrzuconych formularzy są również wnioski, o całkowite zaniechanie poboru podatku. - Takiej instytucji zaniechania nie ma, więc tutaj też będą odpowiedzi odmowne - informuje.

O odroczenie podatku ubiega się także siedmiu chojniczan, z czego pięciu nie spełniło wymogów ustawowych. - Pochodzimy do każdej sprawy indywidualnie. W przypadku kiedy brakuje dokumentów, wzywamy do uzupełnienie. Pochylamy się nad każdą sprawą - zapewnia Wioletta Szreder.

A. Zajkowska