Ze sworami w Sworach – tradycją w przyszłość

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach po raz kolejny podjął efektywne działania, by w zupełną niepamięć nie odeszły unikatowe, jak na obecne czasy, zajęcia rękodzielnicze.

W ramach projektu, mistrz plecionkarski posiadający ponad 40 - letni staż – Czesław Hinc przekaże w sposób tradycyjny wiedzę 6 osobom z sołectwa Swornegacie.   |  fot. (nad.)

Tym razem GOK pozyskał pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pielęgnowanie tradycji związanych z wyplataniem korzenia sosny (sworów). Głównym celem projektu „ Żeby od tej pory wyplatali swory” jest zachowanie i upowszechnienie unikatowej wiedzy i umiejętności  związanych z wykonywaniem splotów spiralnego i krzyżowo - żebrowego.

 Liczne warsztaty 12 - miesięcznego cyklu mają zaowocować nowymi umiejętnościami, które uczestnicy będą mogli dalej propagować. W pracy jednak wykorzystane zostaną nie tylko korzenie sosny, ale też wierzbowe witki, gałązki brzozy, słoma, itp. Do tej pory zajęcia przebiegały pod znakiem teorii. Podczas wykładów zaprezentowane i omówione zostały zasady poszczególnych gałęzi sztuki ludowej i tradycji rękodzielniczych.

Przedstawione zostały też materiały i narzędzia wykorzystywane w plecionkarstwie. Od niedawna przyszli plecionkarze rozpoczęli warsztat praktyczny. Projekt potrwa do końca bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy do Wiejskiego Domu Kultury i Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach oraz odwiedzenia nas na stronie http://www.gokchojnice.pl/swornegacie/.

D. Dykier