Od 15.04. rozpoczyna się akcja ogólnopolska Żółty tydzień, mająca na celu zachęcanie ludzi do zaszczepienia się przeciwko żółtaczce. Rozpoczynamy również cykl bezpłatnych szkoleń dietetycznych dla osób z różnymi problemami zdrowotnymi.
10 kwietnia 2013 22:48
Pierwsze spotkanie już w kwietniu. na uwagę zasługują w szczególności spotkania w maju i czerwcu, ponieważ dotyczyć będą leczenia żywieniowego takich schorzeń jak: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita wrażliwego oraz dna moczanowa. Z doświadczenia wiemy, że ludzie nie mają pojęcia jak mają się żywić, czego unikać itp. W temacie tych schorzeń nie ma broszur informacyjnych. Pacjenci są zdezorientowani i niedoinformowani. Często otrzymują bardzo zdawkowe informacje od lekarzy o tym co mają robić w związku z powyższym zagadnieniem .Zapraszamy również Państwa do udziału w tych spotkaniach.
AKADEMIA ZDROWIA - ZAPROSZENIE DLA PACJENTÓW.
Gabinet Promocji Zdrowia „GEMINI” rozpoczyna cykl bezpłatnych spotkań edukacyjnych adresowanych do osób z różnymi problemami zdrowotnymi. Celem spotkań jest edukacja osób z przewlekłymi chorobami odnośnie istoty choroby, a przede wszystkim edukacja o sposobach postępowania żywieniowego w konkretnej jednostce chorobowej lub dysfunkcji.
Szkolenia będą odbywały się zazwyczaj w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 17:00 w Centrum Medycznym GEMINI ulica Młodzieżowa 35. Tam też pod numerem telefonu 52 39 740 33 będzie można uzyskać niezbędne informacje odnośnie terminów i zapisów do udziału w spotkaniach.
Plan szkoleń na pierwsze półrocze 2013 rok przedstawia się następująco:
26.04. piątek godz. 17:00 – „ Zaburzenia lipidowe i nadciśnienie tętnicze - zasady postępowania żywieniowego”.
24 .05. piątek godz. 17:00 - „Wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz zespół jelita wrażliwego – żywienie sposobem na łagodzenie dolegliwości”.
28.06. piątek godz. 17:00 -„ Dna moczanowa - Choroba Królów - jak zapobiegać i poprawiać efekty leczenia odpowiednim żywieniem”.
Organizatorzy zachęcają do udziału w spotkaniach. Lekarze podkreślają fakt, iż pacjent bardziej świadomy i edukowany daje się lepiej i efektywniej leczyć. Osoby świadome istoty swojej choroby łatwiej dokonują koniecznych zmian w swoim stylu życia oraz chętniej poddają się zaleceniom lekarskim.
UWAGA , ROZPOCZYNA SIĘ AKCJA SZCZEPIEŃ PRZECIWKO ŻÓŁTACZCE
W dniach od 15 do 26 kwietnia br. odbędzie się XXVI edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień. Jej ideą jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B). oraz popularyzacja szczepień ochronnych, jako skutecznej profilaktyki tych chorób. Adresy punktów szczepień biorących udział w akcji można znaleźć na stronie www.zoltytydzien.pl.
Kilka słów o wirusowym zapaleniu wątroby..
Często wyjeżdżasz, jadasz posiłki w przypadkowych miejscach, pijesz napoje z kostką lodu, ćwiczysz w siłowni, uprawiasz sport, korzystasz z zabiegów kosmetycznych, planujesz zabieg medyczny? W każdej z tych sytuacji, których często nie da się uniknąć, istnieje prawdopodobieństwo zakażenia się wirusowymi zapaleniami wątroby typu A i typu B. Nie należy lekceważyć tego ryzyka i warto jak najwcześniej pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce.
Warto skorzystać ze szczepień w ramach akcji Żółty Tydzień, którą adresujemy w tym roku zwłaszcza do osób planujących zabiegi medyczne, które zwykle wiążą się z ryzykiem naruszenia ciągłości skóry.
Czy obecnie istnieje duże ryzyko zakażenia wirusowymi zapaleniami wątroby?
Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie, które nadal stanowią poważne i realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi1,2. Wirus zagraża każdemu, kto nie jest zaszczepiony, dlatego tak ważną rolę odgrywa wiedza na temat choroby, świadomość, w jaki sposób można jej uniknąć oraz przekonanie o zaletach skorzystania ze szczepień, które skutecznie zabezpieczą i uodpornią organizm.
WZW A, zwane potocznie przez pacjentów żółtaczką pokarmową, to choroba, która występuje praktycznie na całym świecie. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody3.
Stuprocentowej gwarancji ochrony nie daje nawet zakwaterowanie w ekskluzywnym hotelu i zachowanie podstawowych zasad higieny, ponieważ do zakażenia wystarczy umycie rąk w zainfekowanej wodzie lub spożycie jej w postaci lodu w drinku4.
Do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B, zwanym potocznie przez pacjentów żółtaczką wszczepienną, wystarczy zaledwie kropla krwi5, dlatego niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być zabiegi wykonywane w zakładach fryzjerskich,
Katarzyna Karpus
Centrum Medyczne GEMINI Chojnice
Tel. 5239 740 33
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe