Zakup używanego samochodu – o czym pamiętać, na co zwrócić uwagę?

Zakup używanego samochodu wymaga dokładności. To poważna decyzja, dlatego powinno się ją podejmować świadomie. Wystarczy przestrzegać kluczowych zasad, aby uniknąć problemów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanego pojazdu.

Zakup używanego samochodu może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze, ale jednocześnie potrzebują niezawodnego i sprawdzonego pojazdu.   |  fot. mat. partnera

Ustal budżet, zweryfikuj historię i obejrzyj samochód

Kluczowym krokiem jest określenie, ile pieniędzy możesz wydać na auto. Powinieneś pamiętać o cenie zakupu, ale też kosztach dodatkowych – rejestracji pojazdu, naprawach i ubezpieczeniu. Czasami tańsze samochody wymagać mogą większej inwestycji.

Zanim wybierzesz konkretny model, koniecznie sprawdź, jakie są dla niego średnie stawki ubezpieczenia OC. Cena ubezpieczenia znacząco może bowiem wpłynąć na całkowity koszt zakupu auta. W tym miejscu sprawdzisz miejsca, w których znajdziesz ubezpieczycieli komunikacyjnych w Chojnicach: https://unilink.pl/lista-miast/chojnice.

Podczas zakupu używanego samochodu koniecznie sprawdź jego historię. Możesz skorzystać z ogólnodostępnych raportów, na których podstawie dowiesz się, czy pojazd nie był poważnie uszkodzony. Sprawdzisz też, czy auto nie jest obciążone długami. O stanie pojazdu wiele powiedzą informacje o przebiegu i liczbie właścicieli.

Zdecydowałeś się na konkretne auto? Na miejscu dokonaj wnikliwych oględzin. Czego szukać? Przede wszystkim śladów rdzy w nadwoziu, oznak wypadków i nierównych linii lakieru. Wnętrze samochodu zdradza, jak był użytkowany. O stanie auta świadczą m.in. kierownica, pedały i fotele. Mocno zużyte świadczyć mogą o intensywnej eksploatacji.

Przejedź się, sprawdź stan techniczny i dokumenty

Poproś właściciel pojazdu o możliwość jazdy próbnej. Przetestuj go na różnych nawierzchniach i zwróć uwagę na to, jak się zachowuje podczas przyspieszania czy hamowania. Twoją uwagę powinny wzbudzić niepokojące dźwięki zawieszenia lub silnika.

Następnie zabierz auto do mechanika, który dokładnie sprawdzi stan techniczny pojazdu – najlepiej w obecności właściciela. Fachowiec może dostrzec potencjalne problemy, takie jak ukryte wady silnika. Pamiętaj, że pojazd w dobrym stanie technicznym ma większe szanse na niższą składkę ubezpieczenia OC i AC, co możesz sprawdzić w jednej Chojnickich z placówek, w których możesz poznać warunki ubezpieczycieli: https://unilink.pl/placowki/chojnice-mlodziezowa.

Zanim podpiszesz umowę kupna, upewnij się, że samochód ma wszystkie niezbędne dokumenty:

dowód rejestracyjny,

aktualny przegląd techniczny,

kartę pojazdu.

Sprawdź, czy numer VIN jest zgodny z numerem znajdującym się na samochodzie.

Wynegocjuj cenę, zapłać i ubezpiecz auto

W wyniku oględzin lub wizyty u mechanika odkryłeś usterki auta? Możesz spróbować wynegocjować cenę u właściciela pojazdu. Postaraj się jednak nie przesadzać – rabat powinien być adekwatny do kosztów naprawy i rzeczywistego stanu samochodu.

Płatność warto zrealizować przelewem bankowym, aby mieć dowód transakcji. Oczywiście można też zapłacić gotówką i uzyskać inny dokument poświadczający dokonanie zakupu.

Pozostaje już tylko zarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji i wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kupujesz auto od osoby prywatnej? Polisa OC powinna być już zawarta, jednak istnieje możliwość jej zmiany, np. na Unilink.pl. Nowi właściciele mają 30 dni na przerejestrowanie samochodu.

"Artykuł sponsorowany"