Zakończenie wystawy w Czytelni z promocją książki o OSP

Na zakończenie wystawy dokumentującej historię OSP w Chojnicach, którą można było oglądać od maja w Czytelni MBP, w czwartek 15 06. odbyła się promocja książki Wiesława Chmielewskiego „Historia struktur organizacyjnych OSP i ich Związków w l.1919/2022.

Autor przybliżył w skrócie także treść wydanej przez siebie książki. Przedstawił w niej m.in. statuty OSP i działalność utworzonych w 1953 roku i nieistniejących już dzisiaj zakładowych straży pożarnych.   |  fot. MBP Chojnice

Obecnych na spotkaniu gości, w tym zasłużonych emerytowanych strażaków oraz aktywnych druhów, przywitał wicedyrektor MBP Przemysław Zientkowski, który także jest członkiem chojnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak podkreślił, zarówno wystawa, jak i promocja są akcentami obchodów ważnej daty – 100-lecia repolonizacji Straży Pożarnej w Chojnicach. W czasie zaboru pruskiego jednostka działała w strukturach niemieckiego związku i dopiero w 1923 roku, trzy lata po powrocie Chojnic do Polski, udało się ją przejąć przez polskich druhów. Pierwszym komendantem został wtedy Antoni Kaźmierski.

Jedną z osób zajmujących się historią jednostki jest Wiesław Chmielewski, były komendant m.in. PSP w Człuchowie. Jest on członkiem komisji historycznej, która powstała przy OSP Chojnice. – „Świadomość historyczną trzeba budować i to czynimy” – stwierdził w trakcie swojego wystąpienia. Autor publikacji najpierw przybliżył kilka faktów pokazujących różnice w działalności polskich jednostek OSP pod zaborami pruskim i rosyjskim. Omówił przepisy prawne, na podstawie których funkcjonują ochotnicze struktury.

Nawiązując do repolonizacji chojnickiej OSP, wymienił osoby, które były w to przedsięwzięcie zaangażowane: Antoniego Kaźmierskiego, Leona Wagnera, Wandę Falkowską i Henryka Kaliszana. Udało się już opracować biogram Kaźmierskiego. Teraz, jak zapowiedział Wiesław Chmielewski, komisja chce się zająć dotarciem do informacji o tych pozostałych druhach. Autor przybliżył w skrócie także treść wydanej przez siebie książki „Historia struktur organizacyjnych Ochotniczych Straży Pożarnych i ich Związków w latach 1919-2022”.

Jak mówił, to publikacja skierowana do działaczy OSP. Przedstawił w niej m.in. statuty OSP i działalność utworzonych w 1953 roku i nieistniejących już dzisiaj zakładowych straży pożarnych. Rozmowę o historii OSP Chojnice uświetniła prezentacja Beaty Czapiewskiej, aktorki Projektu 41, która odczytała nowo opracowany życiorys komendanta Antoniego Kaźmierskiego. Swoim kostiumem z dwudziestolecia międzywojennego przeniosła zebranych w okres, kiedy następowała repolonizacja jednostek.

W trakcie spotkania głos zabrali: oficer pożarnictwa i długoletni komendant Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej PKP w Chojnicach Andrzej Górnowicz, radny miejski Zdzisław Januszewski, prezes OSP Chojnice Karol Górnowicz, prezes OSP w gminie Chojnice Józef Januszewski, prezes OSP Chojnice po jej reaktywacji w 2001 roku Bogdan Hildebrandt, zastępca komendanta PSP Chojnice Marcin Wróblewski i były poseł Stanisław Kalinowski. Były gratulacje dla prężenie funkcjonującej dzisiaj chojnickiej OSP, podziękowania dla tych, którzy działają na rzecz jednostki, a także dla tych, którzy zgłębiają jej historię i popularyzują ją.

MBP