Zaborskie dziękczynienie za plony

Dziękujemy za plony jako rolnicy z całej gminy, ze wszystkich sołectw. To przepiękne święto, przepiękna też manifestacja, nie tylko rolników, ale wszystkich mieszkańców, przetwórców, to docenienie ziemi, chleba i jego poszanowanie.

Dożynki były formą podziękowania za tegoroczne plony a rolnikom za całoroczną pracę.   |  fot. UM Brusy

Mówił podczas Zaborskich Dożynek Gminnych Witold Ossowski, burmistrz Brus. Podczas wydarzenia dziękowano za tegoroczne zbiory i bawiono się przy muzyce, konkursach i regionalnych atrakcjach. Zaborskie Dożynki Gminne rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Brusach, podczas której zostały poświęcone chleb i wieńce dożynkowe - symbole całorocznej pracy rolników, ogrodników, przetwórców i działkowców.

Dalsze świętowanie odbyło się na placu dożynkowym przy stadionie miejskim, na który uczestnicy wydarzenia udali się barwnym korowodem, któremu towarzyszyła kaszubska muzyka, stukot koni wiozących bryczki i warkot silników pojazdów rolniczych. Kolejną część dożynek rozpoczął huk armatni Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, wspólny śpiew hymnu Polski i ceremoniał dożynkowy z elementem dzielenia się chlebem, które zapoczątkowali burmistrz Witold Ossowski oraz starostowie dożynek – Małgorzata Kinka i Sławomir Zabrocki.

Burmistrz Brus na scenie dożynkowej dziękował wszystkim zaangażowanym w organizację święta plonów, doceniając między innymi pracę mieszkańców poszczególnych sołectw i osiedli. Zaborskie Dożynki Gminne to w sumie 21 witaczy, które w rożnych miejscowościach przypominają o dożynkach i bawią prezentowanymi scenkami oraz 19 wieńców – tradycyjnych i nowoczesnych, które misternie uplecione w barwne korony i figury z podziwem oglądali uczestnicy imprezy.

Ponadto przygotowanych zostało 12 stoisk z regionalnymi kulinariami i 23 pojazdy ustrojone w dożynkowe ozdoby. Co więcej 8 drużyn wzięło udział w potyczkach sołeckich, które przeprowadziło Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach oraz Stowarzyszenie Pasjonatów Sportów Elektronicznych. Udział we wszystkich tych elementach dożynek był brany pod uwagę w całościowym Turnieju Sołectw, który z najwyższą liczbą punktów w tym roku wygrały Czyczkowy.

Na scenie dożynkowej zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca oraz Kapela Krëbane, kabaret Kùńda, Kaszubska Influencerka i zespół Voyager Music. Dopełnieniem całości atrakcji były: rozstrzygnięcie gminnego etapu konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2024”, strefa zabaw dla dzieci, strefa gastronomiczna, stoiska firm i organizacji oraz stragany komercyjne.

Konkurs na stoisko dożynkowe: I miejsce - Sołectwo Leśno, II miejsce - Sołectwo Skoszewo i Sołectwo Małe Chełmy, III miejsce - Sołectwo Przymuszewo. Konkurs na tradycyjny wieniec dożynkowy: I miejsce - Sołectwo Główczewice, II miejsce - Sołectwo Małe Chełmy, III miejsce - Sołectwo Czapiewice i Sołectwo Zalesie. Konkurs na nowoczesny wieniec dożynkowy: I miejsce - Sołectwo Czyczkowy, II miejsce - Sołectwo Huta, III miejsce - Sołectwo Małe Gliśno. Potyczki sołeckie: I miejsce - Sołectwo Przymuszewo, II miejsce - Sołectwo Kosobudy, III miejsce - Sołectwo Czyczkowy. Konkurs "Piękna Wieś Pomorska 2024" - etap gminny: I miejsce w kategorii zagroda rolnicza - gospodarstwo państwa Marioli i Kazimierza Kiedrowiczów z Żabna, I miejsce w kategorii wieś - miejscowość Leśno.

Za pojazd i witacze wyróżnione zostało każde sołectwo, które zgłosiło swój udział. Wyróżnienia wręczono także za stoiska i wieńce. Organizatorzy Zaborskich Dożynek Gminnych: Gmina Brusy, Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach, Stowarzyszenie Pasjonatów Sportów Elektronicznych

UM Brusy