Z wizytą w Miodowej Wiosce

Oddział Powiatowy Ligi Ochrony Przyrody w Chojnicach zaprosił nauczycieli i sympatyków organizacji na warsztaty edukacyjne pt. "Pszczoły naturalni sprzymierzeńcy człowieka w walce ze zmianami klimatu”.

W Wiosce Miodowej można z bliska było poobserwować sekretne życie i zwyczaje pszczół, poznać proces powstawania miodu.   |  fot. nad.

W ramach realizacji zadania odbyła się wycieczka do wioski   tematycznej w powiecie tucholskim, która poświęcona jest pszczołom - Wielki Mędromierz  – „Wioska Miodowa”. Celem wizyty było zapoznanie uczestników z funkcjonowaniem pasiek przydomowych i z życiem pszczół w wiosce tematycznej, poznanie działań edukacyjnych , które pomogą chronić pszczoły w naszej okolicy.

Poznanie kultury bartniczej, która obejmuje wiedzę, umiejętności, praktyki i wierzenia, które związane są z chowem dzikich pszczół w żywych pniach drzew (barciach) lub ściętych pniach drzew bartnych (ulach kłodowych) uzmysłowiło zebranym jak ciężką i odpowiedzialna pracę wykonywali dawniej bartnicy. Aby poznać jakimi narzędziami dawniej posługiwali się pszczelarze i dawni mieszkańcy wsi uczestnicy wycieczki odwiedzili  Izbę Tradycji Zabytków Motoryzacji i Lokalnego Rzemiosła  w Wielkim Mędromierzu.

Po zajęciach w pszczelej wiosce uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi gdzie podczas zajęć zapoznali się m.in. z przyrodą Borów Tucholskich. Eksponowane tam są najciekawsze zwierzęta i rośliny występujące obecnie, jak również te, które nie są już spotykane. W trakcie obserwacji uczestnicy mogli dostrzec piękno bioróżnorodności tego obszaru , a wystawa pokazująca dawne zawody, narzędzia i przedmioty niezbędne do ich wykonywania pozwoliła zrozumieć jak dawniej pracował bartnik, leśnik czy też rolnik.

Kolejnym punktem programu był wyjazd do Woziwody gdzie na terenie należącym do Nadleśnictwa  znajdują się eksponaty związane  z przyrodą, lasem i gospodarką leśną. Dotyczą one  głównie fauny i flory leśnej, darów lasu oraz pracy leśnika, w tym historii związanej z lasem i dawnym bartnictwem. Po zajęciach w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w  Woziwodzie  i smacznym posiłku uczestnicy spotkania udali się w drogę powrotną do Chojnic.

Wiedza zdobyta na tych warsztatach, pozwoli poznać znaczenie pszczół w naszym środowisku i promować przez uczestników "BORY TUCHOLSKIE" - jako "NASZ WSPÓLNY ZIELONY SKARB", w myśl zasady, - "POZNAJĘ- SZANUJĘ- CHRONIĘ"

Oprac. K. Żychlińska, M. Pałaszyński, P. Rynka.