„Z poprawną polszczyzną za pan brat”

O tym, „aby giętki język powiedział wszystko, co pomyśli głowa” marzył już Juliusz Słowacki – autor dobrze znanej wszystkim uczniom starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum tragedii pt. „Balladyna”.

Uczestnicy konkursu zachwycili nie tylko wiedzą o naszym ojczystym języku, ale także kreatywnością i umiejętnością pracy zespołowej.   |  fot. (nad.)

To pobożne życzenie wypowiedziane przez człowieka, który zdaniem wielu, był prawdziwym mistrzem, wręcz wirtuozem polszczyzny, nie tyle zaskakuje, co zwraca uwagę na pewną właściwość słowa mówionego. Mianowicie bez względu na posiadane kompetencje, czy zdobyte wykształcenie, nie zawsze wypowiadamy się tak precyzyjnie, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Czasem język, którym władamy od dzieciństwa, w najmniej spodziewanym momencie, płata nam figla, staje kołkiem, czyli zawodzi. Ilekroć do tego dochodzi, czujemy się – o czym być może sam, drogi czytelniku, przekonałeś się już niejeden raz – zakłopotani i sfrustrowani. Zapewne po to, by do minimum ograniczyć takie stresujące sytuacje, od jakiegoś czasu 21 lutego ludzie na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Wielu, tego dnia, stara się, bardziej niż zwykle, wysławiać zgodnie z obowiązującą normą wzorcową. Inni, co również zasługuje na pochwałę, robią wszystko, co w ich mocy, by podnieść swoje umiejętności i wyeliminować błędy. W święto, o którym mowa, po raz 9. włączyła się Szkoła Podstawowa nr 7 w Chojnicach. W jej murach przeprowadzono Powiatowy Konkurs „Z poprawną polszczyzną za pan brat”. W szranki stanęli uczniowie reprezentujący 10 pobliskich szkół. Rywalizacja była zacięta.

Ostatecznie zwycięstwo odnieśli gospodarze. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach. Na ostatnim stopniu podium uplasowali się natomiast przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 8. Zwycięzcom gratulujemy! W brawurowy sposób dowiedli oni, że ich język jest giętki. Z zapałem rozstrzygali różne kwestie dotyczące poprawności ortograficznej, frazeologicznej. Wykazali się znajomością przysłów i umiejętnościami retorycznymi. Wygląda na to, że Juliusz Słowacki ma godnych siebie następców.

Krzysztof Kraszewski

  1. 26 lutego 2018  11:38   Slowacki ? (1)   A.G.

    Mature zdawalem juz dosyc dawno (40 lat temu),wiec moze pamiec mnie zawodzi.Jednak wydaje sie,ze Mickiewicz i M.Rej powinni zaistniec w tym artykule.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 27 lutego 2018  10:50   Jest ok   xyz

      Jest ok. Rej nazywany jest ojcem języka polskiego, a Słowacki, obok Mickiewicza, na którego słusznie zwróciłeś uwagę, to jeden z wieszczów narodowych. Wszystko więc jest jak być powinno. Pozdrawiam

      0
      0