Wzrost zachorowań w kraju. Lockdown w całym kraju

Mamy 25 tys. 052 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. To najwyższy wynik od 23 listopada 2020 r. W województwie pomorskim zdiagnozowano ich 1685, w tym 20 w powiecie chojnickim.

Dzisiejszy wynik, zarówno pod względem zakażeń, jak i liczby ofiar, jest jednym z najgorszych w historii pandemii koronawirusa w Polsce.   |  fot. pixaby.com

Nowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (4142), śląskiego (4030), małopolskiego (2050), wielkopolskiego (2034), dolnośląskiego (1672), łódzkiego (1466), podkarpackiego (1319), kujawsko-pomorskiego (1275), warmińsko-mazurskiego (1097), lubelskiego (840), zachodniopomorskiego (795), lubuskiego (698), podlaskiego (621), świętokrzyskiego (535), opolskiego (357).

436 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną - przekazało Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował też o śmierci kolejnych 453 osób. Z powodu COVID-19 zmarły 103 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 350 osób.

Lockdown w całej Polsce

Adam Niedzielski ogłosił na konferencji prasowej, że obostrzenia, które do tej pory obowiązywały w wybranych regionach, zostają rozszerzone na cały kraj. Ograniczamy działalność galerii handlowych, zamknięte zostają kina, teatry i inne obiekty rozrywkowe. Zamknięte zostaną również baseny i sauny - poinformował minister zdrowia.

- Musimy wrócić także do trybu nauki zdalnej w klasach 1-3 - poinformował minister zdrowia. - Na najbliższe trzy tygodnie do 9 kwietnia wprowadzamy naukę zdalną - dodał. Decyzja co dalej będzie podjęta po świętach. Adam Niedzielski zaapelował również o stosowanie pracy zdalnej tam, gdzie jest to możliwe.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całym kraju będą obowiązywać nowe ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);

galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.

teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna

stoki narciarskie

kluby fitness i siłownie

obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Dodatkowo w klasach 1-3 od 20 marca do 9 kwietnia powraca nauka zdalna. Po tym okresie możliwy jest powrót do nauczania hybrydowego. Nie ma decyzji o zamknięciu przedszkoli i żłobków, będą one funkcjonować.

Źródło Media