Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na wystawę twórczości prof. Jacka Jarczewskiego i chojniczanki Jarosławy Pabich-Szmyt.
7 października 2022 10:21Strukturalne koniugacje" są drugą odsłoną łączonej prezentacji indywidualnej dorobku artystycznego Jacka Jarczewskiego i Jarosławy Pabich-Szmyt w jednej przestrzeni wystawienniczej. Po uprzedniej wystawie we wrocławskiej Galerii Neon, twórcy zawitali do Chojnickiego Centrum Kultury, do miasta Chojnice, z którym są na swój sposób powiązani. Ekspozycja pomimo wielowymiarowości oraz przetasowania prac, ma formę tzw. „Razem ale osobno”.
W istocie, są to dwie wystawy indywidualne w jednym miejscu, czyli kolejna próba zestawienia malarskich efektów podobnego sposobu myślenia i potrzeby wyrażania. Wyjątkowość całości ekspozycji odnosi się do ekspresji materii malarskiej, która powstała za pomocą materiałów artystycznych i co frapujące, także szeroko rozumianych materiałów budowlanych. Dwie, zestawione ze sobą, indywidualne, różne ale jakże podobne postawy twórcze, których wspólnym środkiem wyrazu jest rzeźbiarskość faktury malarskiej, budują nową i intrygującą jakość dla samych autorów, którzy chcą się nią dzielić z odbiorcami.
Nietypowy splot różnorodnie kształtowanej materii, formy i koloru, tworzy całościowy charakter zaskakujących przeżyć estetycznych, które towarzyszyły autorom podczas twórczości. Całość prezentacji charakteryzuje się wyraźną haptycznością, a co za tym idzie, struktura faktury malarskiej ujmuje, zastanawia i kusi odbiorcę, swoją geologią.
Jacek Jarczewski
Ur. w 1962 roku w Rawiczu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 1988 roku z Malarstwa i Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce w pracowniach: prof. S.R. Kortyki, prof. M. Zdanowicza. Obecnie profesor uczelni, prodziekan Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych.Brał udział w 46 wystawach indywidualnych oraz 141 wystawach zbiorowych.
Obrazy w zbiorach prywatnych w : Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwajcarii, USA, Polsce. Zrealizował kilkadziesiąt realizacji witrażowych m.in. cztery witraże w Klasztorze OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie, Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, obiektach muzealnych: Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Pierwsze witraże powstały dla Domu Kultury w Rawiczu i ozdabiają sale widowiskową. Tworzy autorską techniką haptyczną - dotykalną, sprawdzalną dotykiem, której zadaniem jest szeroko rozumiane uruchomienie zmysłu dotyku w procesie tworzenia i „przeżycia estetycznego”. „Uwaga dotykać !”
Jarosława Pabich-Szmyt (ur. 1992)
Pochodzi z Chojnic (woj. Pomorskie). Tworzy w dziedzinie malarstwa sztalugowego i ściennego, rysunku oraz projektowania graficznego. W 2012 roku ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Absolwentka (2017) Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, kierunku Grafika o specjalności Projektowanie Graficzne. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowniach prof. Artura Skowrońskiego oraz prof. Marka Grzyba. W 2018 zrealizowała tamże następny dyplom magisterski na kierunku Malarstwo w pracowniach prof. Andrzeja Klimczak-Dobrzanieckiego, a także prof. Jacka Jarczewskiego.
Aneks z rysunku wykonała pod kierunkiem prof. Piotra Kielana oraz dr Marleny Promnej. Od 2018 roku zatrudniona w Pracowni Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – obecnie jako asystentka. Uczestniczka plenerów, wystaw zbiorowych i indywidualnych. Prace realizuje głównie w cyklach podejmujących dwie niezależne tematyki, którymi są pejzaż samodzielny oraz koń. Prowadzi badania nad przydatnością materiałów budowlanych do realizacji artystycznych. Poszukuje nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz materiałowych w zakresie malarstwa ściennego.
Wernisaż wystawy pt. "Strukturalne koniugacje" odbędzie się 12 października godz. 18:00 w Chojnickim Centrum Kultury.
Wystawa czynna do 30 października 2022 w godzinach otwarcia placówki.
Łukasz Sajnaj
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe