Wystawa "Gloria Victis - Chwała Zwyciężonym. Powstanie styczniowe 1863-1864"

Z okazji rocznicy Powstania styczniowego ChCK zaprasza na kolejną a pierwszą w nowym roku wystawę "Gloria Victis - Chwała Zwyciężonym, ze zbiorów Bogdana Kuffla, gdzie prezentowane są najważniejsze postaci i wydarzenia powstania.

Wystawa jest dostępna w holu ChCK do końca lutego.   |  fot. ChCK

Do wybuchu Powstania styczniowego doszło 22 stycznia 1863 roku na ziemiach Królestwa Polskiego. Powstanie obejmowało tylko ziemie zaboru rosyjskiego. Miało charakter wojny partyzanckiej. Było to największe polskie powstanie narodowe. Zakończyło się klęską w październiku 1864 roku. Postawa walczących stała się wzorem patriotyzmu dla kolejnych pokoleń Polaków, a także wzorem poświęcenia narodu polskiego.

W powstaniu styczniowym 1863 roku przelewali krew za Ojczyznę Chojniccy Filomaci. Byli to: Franciszek Bonin – uczeń sekundy, syn nauczyciela z Borska, pow. Chojnice; Franciszek Kurowski – uczeń wyższej tercji, syn gospodarza z Czarnegolasu, pow. Starogard; Korneli Lipiński – uczeń sekundy, syn gospodarza z Pączewa, pow. Starogard; Antoni Muchowski – uczeń prymy, pochodzący z Foshuty, pow. Kościerzyna; Franciszek Studziński – uczeń wyższej tercji gimnazjum, Kazimierz Stencel – syn nauczyciela z Raciąża. Wyprawa filomatów chojnickich do powstania styczniowego została uwieńczona w literaturze regionalnej przez prof. Gimnazjum Chojnickiego Stefana Bieszka dramatem zatytułowanym Tobie – Ojczyzno.

Powstanie styczniowe to nie tylko walki zbrojne, to również literatura, malarstwo i moda. Na wystawie można obejrzeć rzadko spotykaną biżuterię patriotyczną, która stała się wyrazem politycznych przekonań. Perełką jest medal z 1897 r. z Jadwigą Łuszczewską ps. literacki Deotyma. Polska poetka i powieściopisarka romantyzmu, improwizatorka. Zaangażowana w działalność patriotyczną. Brała udział w manifestacjach patriotycznych, które odbywały się w Warszawie od 1860 roku. Wystawa opatrzona jest grafikami z umundurowaniem, scenkami z powstania a także reprodukcją cyklu „Polonia”- dziewięciu czarno-białych rysunków autorstwa polskiego malarza Artura Grottgera.

Łukasz Sajnaj