ChCK zaprasza na wystawę prac Joanny Zakrzewskiej i Piotra Kowalskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 marca o godz. 18.00 w sali wystawowej ChCK. To wspólna wystawa Joanny Zakrzewskiej i Piotra Kowalskiego, dwójki gdańskich kaligrafów.
5 marca 2024 11:08To zderzenie dwóch kultur: dalekowschodniej i europejskiej. Joanna jest zafascynowana kulturą japońską, a kaligrafią szczególnie. Kaligrafia japońska zawiera w sobie esencję sztuki i kultury japońskiej. Jest w niej to jak Japończycy myślą i co czują jak postrzegają świat i siebie. Jest w niej piękno i tajemnica. Jest muzyka i taniec. Piotr od zawsze interesował się szeroko rozumianą kaligrafią europejską.
Od lat licealnych interesował się sztuką pięknego pisania, jest po trosze samoukiem, nie było takich możliwości jak teraz, szerokie możliwości korzystania z internetu, łatwość przemieszczania się, duży wybór materiałów, papierów, tuszy, farb i atramentów oraz pędzli czy stalówek, kontakty z osobami o podobnych zainteresowaniach. Prace Joanny to przede wszystkim kaligrafia japońska, wspaniałe prace w swoim zamyśle i mistrzowskim wykonaniu. Prace Piotra to w większości szkice ołówkowe, jak i prace zrealizowane. Prezentuje różne style pisma, które są świadomie dobierane do przekazywanej treści.
Joanna Zakrzewska – japonistka, kaligraf i iluminator, wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Naukowo zajmuje się estetyką sztuki japońskiej (monografie: „Sakuteiki – zapiski o zakładaniu ogrodów”, „Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej”). W dziedzinie kaligrafii japońskiej jest mistrzem w stopniu VI dana Szkoły Kaligrafii Japońskiej Seifū. Fascynuje ją pismo różnych kultur, arabskiej, hebrajskiej, ruskiej, chińskiej, no i oczywiście łacińskiej. Prowadzi warsztaty pokazy kaligrafii łacińskiej i japońskiej. Ma na swoim koncie liczne publikacje naukowe i wystawy artystyczne.
„Od dziecka fascynowała mnie kultura japońska. Przywoływała mnie, kusiła i puszczała do mnie oczko. Po wielu latach udało mi się spełnić swoje marzenie i pojechać do Japonii. To zmieniło całe moje życie. Kaligrafia japońska zawiera w sobie esencję sztuki i kultury japońskiej. Jest w niej to jak Japończycy myślą i co czują, jak postrzegają świat i siebie. Jest piękno i tajemnica. Jest muzyka i taniec. Fascynacja zaklęta w mrokach niezrozumienia, które próbuję zrozumieć, ale jak już mi się wydaje, że coś wiem otwierają się nowe przestrzenie Nieznanego, Niezbadanego.”
Piotr Kowalski urodził się w Międzyzdrojach. W Szczecinie ukończył liceum plastyczne. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, gdzie w roku 1978 uzyskał dyplom w pracowni profesora Witolda Janowskiego. Po uzyskaniu dyplomu z grafiki projektowej podjął pracę w macierzystej uczelni. Przez prawie dziesięć lat uczył studentów liternictwa i typografii. Jego pasją jest między innymi kaligrafia, którą uprawia od lat. Do pisania używa różnych narzędzi: kredki, ołówka, ptasiego pióra, stalówki, pędzla, zaostrzonego patyka albo… korka od butelki. Unika długopisu, bo uważa, że wypacza on charakter pisma i wzmaga pośpiech, który nie sprzyja sztuce pięknego stawiania liter.
Poza kaligrafią zajmuje się również liternictwem i typografią, projektowaniem znaków graficznych, systemów identyfikacji wizualnej, fotografią reklamową i portretową, projektowaniem graficznym. Jest laureatem IV edycji konkursu "Obsesja papieru" w kategorii praca artystyczna, za "Mistrzowską Kreację". Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w 2010 roku. Wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
ChCK
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe