Wczoraj (8.03.) odbył się wernisaż wystawy prezentującej działalność chojnickiego bractwa na przestrzeni minionych 15 lat. Otworzyli ją założyciel Bogdan Kuffel oraz dyrektor ChCK Radosław Krajewicz.
9 marca 2022 10:42Zanim Bogdan Kuffel w barwny sposób opowiedział o historii powstania Bractwa, jak i o początkach swego zainteresowania średniowieczem i bitwą pod Grunwaldem, poprosił o chwilę ciszy dla uczczenia ofiar inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Nie zapomniał także o złożeniu życzeń przedstawicielkom płci pięknej z okazji Dnia Kobiet.
Licznie zgromadzona w holu ChCK publiczność, wśród której byli i obecni, i byli członkowie Bractwa, dowiedzieli się, że Bogdan Kuffel pierwszy raz wziął udział w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, jako 9-letni zuch w ośrodku harcerskim w Małych Swornegaciach. Nie jest to jedyny akcent „grunwaldzki” w jego życiorysie. Mieszkał w Chojnicach przy ul. Grunwaldzkiej, jego syn urodził się 15 lipca, a on sam pracował w Muzeum bitwy pod Grunwaldem.
W holu ChCK są gabloty, gdzie umieszczono m.in. magnesy na lodówkę wydawane z okazji turniejów rycerskich, na zakończenie których jest odtwarzane oblężenie Chojnic w 1466 przez wojska polskie. Są też pamiątkowe medale grunwaldzkie oraz zdjęcia z tamtejszych inscenizacji, w tym i tej zorganizowanej w 600 rocznicę bitwy. Chojnickie bractwo wtedy, jak i w pozostałych edycjach, walczyło w „barwach” krzyżackich.
Taką rolę organizatorzy wyznaczali bractwom z Pomorza. W sali wystawowej zwiedzających wita bombarda o imieniu „Mareczek” oraz hakownica „Arseniusz”. Zostały ufundowane przez Marka Biernackiego i Arseniusza Finstera. Wewnątrz sali kolejne zdjęcia z wszelakich wydarzeń organizowanych przez Bractwo, stroje rycerskie, plakaty, dyplomy. Warto tam zajrzeć. Czas na to jest do 31 marca 2022 w godzinach otwarcia ChCK.
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe