Wyrok TK w sprawie aborcji opublikowany w Dzienniku Ustaw

O publikacji poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Wcześniej w środę Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku dotyczącego ochrony życia. Oznacza to, że wyrok TK wszedł w życie i zaczął obowiązywać - informuje Onet.pl

Uzasadnienie tego orzeczenia ze zdaniami odrębnymi zamieszczono w środę na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego.   |  fot. wikipedia.org

Zgodnie z art. 190 konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego "podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu" w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony, a orzeczenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego.

Protesty w kraju

Informacja o publikacji uzasadnienia i planowanej publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw wywołała spontaniczne protesty w wielu miastach na terenie całego kraju. Tłum zaczął zbierać się w Warszawie przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego przy al. Szucha, skąd następnie pochód demonstrantów ruszył przez miasto. Liczne grupy zebrały się również m.in. w Kielcach, Szczecinie, Katowicach czy Krakowie. Członkinie ogólnopolskiego Strajku Kobiet ogłosiły, że to dopiero początek planowanych protestów.

Wyrok TK w sprawie aborcji opublikowany w Dzienniku Ustaw

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Uzasadnienie tego orzeczenia ze zdaniami odrębnymi zamieszczono w środę na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego.

22 października ub.r. TK - po rozpatrzeniu wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji - orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny.

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.

(sp) onet.pl Źródło: PAP