Wymiana lamp ulicznych poczeka na rządowy program wsparcia

Jednak nie tak szybko, jak wcześniej zapowiadał burmistrz Arseniusz Finster, rozpocznie się realizacja wymiany sodowych lamp ulicznych należących do miasta. Ratusz poczeka na wejście w życie rządowego programu „Polski Ład – Oświetlenie”.

Na chwilę obecną burmistrz wyklucza ograniczanie ilości włączonych lamp ulicznych w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.   |  fot. (je)

O tym, że rząd RP pracuje nad jego założeniami dowiedział się włodarz miasta podczas spotkania z przedstawicielem spółki energetycznej ENEA Oświetlenie. Środki z niego mają być skierowane do samorządów na wymianę energochłonnych lamp ulicznych na oszczędne LED-owe. Dotacja może być na poziomie nawet 95%.

- Nie ma sensu teraz wymieniać lampy, bo przepadłaby nam szansa na dofinansowanie. Zamierzam spotkać się z posłem Aleksandrem Mrówczyńskim, by dowiedzieć się o planowany termin wejścia w życie tego programu –poinformował burmistrz Arseniusz Finster. Póki co miasto zamierza wkrótce ogłosić przetarg na wykonanie projektu tej wymiany lamp na LED-owe. Jeśli zostanie pozyskane dofinansowanie z Polskiego Ładu w odpowiedniej wysokości, to także 1500 lamp ENEI wraz z podobną ilością miejskich lamp, otrzymałoby nowoczesne LED-owe oprawy.

Gdyby ten plan nie wypalił, to ENEA wymieniłaby je na swój koszt, a miasto spłacałoby je w ratach ze środków zaoszczędzonych na mniejszym zużyciu energii elektrycznej. Natomiast na ten moment burmistrz wyklucza ograniczanie ilości włączonych lamp ulicznych, by zmniejszyć zużycie coraz droższej energii elektrycznej. - Przede wszystkim nie mamy narzędzi umożliwiających np. wyłączenie co drugiej lampy. Możemy wyłączyć albo pół obwodu, albo cały. Poza tym po takiej akcji zmniejszyłoby się bezpieczeństwo na chojnickich ulicach i przejściach dla pieszych. Jestem daleki od takich ograniczeń – zapewnił Arseniusz Finster.

(je)