W dniach 11 - 13 maja odbyła się szkolna wycieczka do Gdańska zorganizowana przez Annę Gorzyńską we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Pełnomocnikiem Wójta ds. Profilaktyki Adamem Modrzejewskim.
14 maja 2015 19:54Brało w niej udział 30 uczniów Gimnazjum w Sławęcinie z klas II b: Barańczak Oliwia, Byrda Ireneusz, Cupa Martyna, Cygan Oskar, Daniel Mikulicz, Gwiździel Andżelika, Julia Erdmańczyk, Wittbrodt Julia, Kręcka Kamila, Kujaszewska Natalia, Kupisz Agnieszka, Lemańczyk Julia, Selonka Krystian, Thiede Tomasz, Nyks Malwina, Nyks Wiktoria, Pałubicka Alicja, Piekarski Patryk, Rożek Jan, Rzeźnik Katarzyna, którzy tworzą w roku szkolnym 2014/2015 koło teatralne przy Gimnazjum w Sławęcinie.
Opiekunami byli Natalia Jaśkiewicz oraz Jacek Rozmarynowski, a kierownikiem wycieczki Anna Gorzyńska. Głównym celem Zielonej Szkoły Wolności było terenowe poznanie historii regionu poprzez zapoznanie z tradycją, zabytkami kultury i historii Polski.
Drugim ważnym celem, oprócz kształtowania postaw patriotycznych było wprowadzenie młodego człowieka w świat kultury. Pierwszy dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od zapoznania się z działalnością Europejskiego Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej.
Elementem wzbogacającym wiedzę uczestników Zielonej Szkoły Wolności było zwiedzanie stałej wystawy ECS, gdzie mogli zobaczyć między innymi pokój Jacka Kuronia, stół z obrad Okrągłego Stołu, sklep z czasów PRL, suwnicę, na której pracowała Anna Walentynowicz, czy milicyjny wóz bojowy.
Uczniowie aktywnie zwiedzali wystawę, biorąc udział w warsztatach, podczas których samodzielnie poznawali dokładną historię strajków oraz stanu wojennego w Polsce poprzez opowieści przewodnika Europejskiego Centrum Solidarności. Po wnikliwym zwiedzaniu wystawy uczniowie udali się do miejsca pamięci II wojny światowej - bastionu Westerplatte.
Przewodnik Muzeum II wojny światowej, Kamil Rutecki z pasją historyczną opowiadał uczestnikom o bohaterstwie żołnierzy i dowódców walczących podczas nalotu niemieckiego w dniach 1 - 7 września 1939 roku. Za pomocą tablic, pomników, opowieści przewodnika uczniowie poznali historię swoich rodaków, która na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
Po niecodziennej lekcji historii uczestnicy wycieczki realizowali kolejne założone cele, czyli rozwijanie wyobraźni, pomysłowości, kreatywności poprzez udział w warsztatach teatralnych w Teatrze Wybrzeże. Głównym założeniem warsztatów było kształtowanie osobowości młodego człowieka i wychowanie świadomego widza teatralnego.
Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się jak ważna jest symbolika spektaklu, przekonali się, że jedna osoba może zagrać kilka ról. Na zakończenie dnia uczestnicy udali się na chwilę relaksu i rozpoczął się dla nich wieczór kręglowy.
Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od warsztatów historycznych, podczas których zgłębiali historię najnowszą. Uczniowie podzieleni na grupy zagłębiali tajniki historii od Westerplatte do Solidarności. Na podstawie poznanych źródeł historycznych uczniowie nawzajem przekazywali sobie wiedzę o metodach przeciwstawiania się okupantom zarówno nazizmu, jak i komunizmu.
Kolejnym etapem było aktywne zwiedzanie miasta i zapoznanie z jego historią. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zabytkami kultury Gdańska: Bazyliką Mariacką, ulicami Mariacką, Długą i Nowy Targ biegnącymi prostopadle do Motławy, a także Ratuszem Głównego Miasta i Dworem Artusa.
Po zakończeniu intensywnego dnia wiedzy historycznej przyszedł czas na relaks. Uczniowie mieli okazję po raz kolejny pogłębić swoją wrażliwość kulturalną poprzez obcowanie ze sztuką teatralną. Grupa obejrzała spektakl w Teatrze Miniatura, który jest adaptacją opowiadania Henry'ego Millera.
Przedstawia historię Augusta, który zmusza widza do refleksji na temat nieprzemijającej radości z życia, a zarazem kruchości i niepewności w życiu, która towarzyszy każdemu z nas. Puentą spektaklu jest stwierdzenie, że każdy z nas wspina się po szczeblach niewidzialnej drabiny, aby dojść do bliżej nieokreślonego celu. Czasami odrywamy się od drabiny, by później podnieść się i rozpocząć kolejną wspinaczkę.
Ostatni dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od zajęć dydaktyczno - wychowawczych ,,Wiara w stereotyp i siła nietolerancji w XX wieku”. Celem zajęć było wskazanie młodzieży zgubnej wiary w stereotypy. Zajęcia wskazywały im prawidłowe postawy, aby wspólnie doszli do głównego wniosku zajęć, że nie należy szufladkować ludzi ze względu na ich rasę, płeć czy pochodzenie.
Zajęcia w Europejskim Centrum Solidarności zakończyły się wręczeniem upominków i dyplomów dla wszystkich uczestników. To jednak nie było koniec atrakcji. Na zakończenie uczniowie zwiedzili PGE Arena w Gdańsku, a w drodze powrotnej zakupili pamiątkowe prezenty dla siebie i najbliższych. Wszystko co dobre szybko się kończy, wycieczka zadowolonych uczestników zacumowała do portu w Gimnazjum w Sławęcinie w godzinach wieczornych.
Ogromne podziękowania za pomoc finansową w realizacji projektu składamy przedstawicielom Gminy Chojnice: Adamowi Modrzejewskiemu i Lucynie Narloch za wsparcie i możliwość uczestniczenia w wycieczce. Dzięki udziałowi w Zielonej Szkole Wolności uczestnicy mieli szanse uczestniczenia w bogatym programie wycieczki oraz obejrzenia spektaklu i udziału w warsztatach teatralnych. Opiekunowie i uczestnicy wycieczki Zielonej Szkoły Wolności w Gdańsku.
Oprac. Anna Gorzyńska, fot. Jacek Rozmarynowski.
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Tak powinny wyglądac lekcje historii dla młodzieży.. Mam nadzieje jako były pedagog ,że bę dąc w "Kolebce Solidarności" powiedzieliście młodzieży ,że tam zaczęło się to co mamy dzisiaj!!Młodziez mamy inteligentną i myślę ,że sami too pojmują!!