Zasłony do sypialni to nie tylko dekoracja okna, to także sposób na zaciemnienie pomieszczenia, zwłaszcza w letnie poranki. Zapraszamy na przegląd tkanin zaciemniających – idealnych na zasłony do sypialni.
15 listopada 2019 15:53Zasłony zaciemniające – jak wybrać kolor
Kolor zasłon zaciemniających dobiera się tak samo, jak każdych innych. Wbrew pozorom zasłony zaciemniające nie muszą być w ciemnych kolorach, by dobrze zatrzymywać promienie słoneczne. Istotą tkanin zaciemniających jest bowiem rodzaj materiału, sposób tkania, a nie jego kolor.
Kolor zasłon powinien być spójny z wystrojem wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest dobranie w podobnej gamie kolorystycznej narzuty, poduszek dekoracyjnych lub obrusów. Jeśli w oknie wiszą kolorowe firanki, zasłony powinny być od nich o ton lub dwa ciemniejsze.
Zasłony zaciemniające produkowane są nie tylko z tkanin gładkich, ale też wzorzystych. Obecnie bardzo modne są zasłony w kwiaty – zarówno te wiernie odwzorowane, jak i potraktowane dość swobodnie. Spotyka się też zasłony we wzory geometryczne i ze srebrnym nadrukiem.
Zasłony zaciemniające z mikrowłókna
Tkanina z mikrowłókna jest lekka i cienka, a mimo to dobrze zatrzymuje promienie słoneczne. Jej skuteczność ocenia się na 90%. Tym samym mikrowłókno udowadnia, że tkanina zaciemniająca nie musi być gruba ani ciemna. Jasne, nawet białe zasłony, także dobrze pełnią funkcję zaciemniającą pomieszczenie. Co nie znaczy, że wśród zasłon z mikrowłókna nie znajdziemy ciemnych, a nawet czarnych.
Zasłony z mikrowłókna dobrze sprawdzą się w jasnych sypialniach urządzonych w stylu skandynawskim, a także w sypialniach w stylu urban jungle i boho, gdzie królują kolorowe i wzorzyste tkaniny. W sypialniach w stylu glamour można wybrać ciemniejsze wersje tkanin z mikrowłókna, np. ciemna zieleń, bordo, ciemna czekolada.
Zasłony zaciemniające blackout
Blackout to królowa wśród tkanin zaciemniających. Nie tylko nie przepuszcza promieni słonecznych, ale ma też dwie inne zalety: zdolność do zatrzymywania hałasu (przydatna, gdy okna wychodzą na ulicę) i zdolność do częściowej izolacji termicznej. Ta cecha przydaje się zwłaszcza w mroźne dni – między zasłoną a oknem tworzy się strefa chłodnego powietrza, które nie wpada bezpośrednio do sypialni, ale powoli się ociepla.
Niektóre tkaniny blackout mogą pochwalić się także certyfikatem ognioodporności. Takie właściwości tkanin wymagane są między innymi w hotelach i obiektach użyteczności publicznej. Jeśli chodzi o dekorację wnętrz, to blackout jest tkaniną uniwersalną. Występuje w wielu kolorach i wzorach. Można ją z powodzeniem wykorzystywać we wnętrzach w różnym stylu.
Zasłony z żakardu
Żakard nie jest zaliczany do grona typowych tkanin zaciemniających, ale warto wspomnieć o nim w tym zestawieniu. To gruba tkanina o dość skomplikowanym splocie. Dobrze zatrzymuje promienie słoneczne, do tego jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Tkanin żakardowych nie trzeba prasować. Wystarczy uprać je w pralce w niskiej temperaturze, odwirować (nawet na wysokich obrotach) i rozwiesić.
Aby zasłony ładnie się prezentowały, warto je dekoracyjnie upiąć. Dobrym rozwiązaniem są przelotki, flexy lub taśmy marszczące. Dzięki nim tkanina układa się w symetryczne pionowe fale, a pomieszczenie zyskuje stylowy wygląd.
(mat. partnera)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe