Wspomnienie. Człowiek wielu pasji

W niedzielę, 23 sierpnia przypadła 112 - ta rocznica urodzin Albina Makowskiego, wybitnego chojnickiego kolekcjonera, społecznika, a także twórcy prywatnego muzeum regionalnego.

5 sierpnia 1982 roku, zakończył swoją życiową drogę Albin Makowski, nestor chojnickich społeczników. Twórca prywatnego muzeum regionalnego. Człowiek o rzadko spotykanej pasji kolekcjonerskiej.   |  fot. Ze zbiorów M H-E w Chojnicach

Po I wojnie światowej zamieszkał w Chojnicach, gdzie w 1930 r. zdał maturę w gimnazjum klasycznym. Następnie studiował prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując w 1948 r. dyplom magisterski. W okresie międzywojennym Albin Makowski pełnił różne funkcje: redaktora ,,Dziennika Pomorskiego” i ,,Ludu Pomorskiego”, a także referenta prawnego Zarządu Miejskiego.

W 1939 r. brał udział w obronie Warszawy. Po aresztowaniu przez Niemców w 1942 r. do końca wojny przebywał w obozie koncentracyjnym Stutthof. Albin Makowski już od 1926 r. rozpoczął gromadzenie muzealiów. Stały się one w przyszłości podstawą Kolekcji Historyczno – Regionalnej Makowskich, udostępnionej do zwiedzania turystom. Cenne zbiory zawierały eksponaty historyczne, archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne, przyrodnicze, jak również bogaty księgozbiór liczący około 5 tys. woluminów.

Albin Makowski poza działalnością kolekcjonerską był także wybitnym społecznikiem i regionalistą, współzałożycielem i honorowym prezesem Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oraz współorganizatorem i wieloletnim działaczem Chojnickiego Towarzystwa Kulturalnego. Za swoje zasługi otrzymał wiele odznaczeń, m. in. ,,Medal Zwycięstwa i Wolności”, Złotą Odznakę PTTK, a także ,,Zasłużonego Działacza Kultury”.

Zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie, kolekcja Albina Makowskiego została przekazana miastu, a od 1983 r. należy do Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach.

MH-E