W podziemiach kościoła gimnazjalnego została otwarta wystawa rysunku i malarstwa ks. Stanisława Leszczyńskiego pt. "Plastyczne wspomnienia dzieciństwa i młodości". Ks. Stanisław Leszczyński SCJ - urodził się w Koszalinie w 1951 r.
27 sierpnia 2020 09:46Po ukończeniu szkoły podstawowej w Chojnicach uczęszczał do szkoły rolniczej SPR, potem do wieczorowej szkoły zawodowej. Następnie uczył się 3 lata zawodu malarza ściennego. 4 lata w liceum wieczorowym zakończył maturą. Wstąpił do Zgromadzenia Księży Serca Jezusowego (Sercanie). Po nowicjacie koło Lublina studiował 6 lat w seminarium w Stadnikach (30 km od Krakowa) teologię i filozofię. Po święceniach kapłańskich w Krakowie w 1981 r. pracował duszpastersko w Lublinie, potem w pobliżu tego miasta, a następnie w parafii koło Puław. W końcu także w Krakowie.
Od 1986 do 1989 r. studiował filozofię w Paryżu. Następnie został delegowany do pracy w duszpasterskiej w Szwajcarii, a potem do Dolnej Austrii, gdzie pracował 7 lat. Na rok trafił do Francji, a kolejny rok spędził w Stanach Zjednoczonych na nauce j. angielskiego. Studiował też psychoterapię we Fryburgu. W 2001 r. powraca do Austrii i od tego czasu (19 lat) pracuje w parafii pw. Św. Ducha we Wiedniu jako wikariusz, ekonom i rektor wspólnoty zakonnej.
Od dziecka wielką jego pasją było rysowanie i malowanie. Jako mały chłopiec uczęszczał do domu kultury na zajęcia rysunku i malarstwa prowadzone przez Franciszka Pabicha. Najpierw interesowała go tematyka historyczna (np. bitwy z Krzyżakami). Potem konie i krajobrazy. Szczególnie ulubioną tematyką stały się portrety, w których wzorem był dla niego Rembrandt. Duży wpływ wywarło też na niego malarstwo impresjonizmu. Ulubionym stylem był również realizm, a później malarstwo symboliczne.
W latach seminaryjnych malował obrazy o tematyce sakralnej. Od lat nie maluje i nie rysuje. Praca duszpasterska i posługa kapłańska całkowicie pochłania czas, co nie pozwala na zajmowanie się plastyką i sztuką. Niewykluczone jednak, że nastąpi jeszcze powrót do wielkiej pasji z dzieciństwa i młodości. Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Michała Leszczyńskiego – brata ks. Stanisława, który przez wiele lat przechowywał prace brata.
Wystawa czynna jest do niedzieli w godz. 17.00 – 19.00, a w niedzielę w godz. 10.00 – 13.00. Organizatorami wystawy są: Stowarzyszenie Centrum kultury Podziemia w Chojnicach, Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach oraz Stowarzyszenie ,,Julian’’ przy Szkole Podstawowej nr 1 w Chojnicach. Przygotowaniem i organizacją wystawy zajęli się: Michał Leszczyński, Julia Reca, Violetta Klugowska, Łukasz Cisewski, Marian Stoltmann.
Michał Leszczyński
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe