Już wielu kinomanów regularnie odwiedzających seanse Dyskusyjnego Klubu Filmowego, miało okazję obejrzeć kilka interesujących filmów powstałych w krajach będących niegdyś republikami ZSRR. Będzie ich więcej.
18 listopada 2015 12:01To rzadka okazja by pokazać zróżnicowanie tematyczne tych produkcji, tym bardziej interesujące, iż brakuje go na naszych ekranach kinowych, zalewanych przede wszystkim komercyjną produkcją. W ramach owego cyklu zostały już zaprezentowane filmy „Osobliwości narodowego łowienia ryb”, „Georgica” oraz „Las Bogów”. A kolejne?
7 grudnia – „Na grzbiecie czarnego konia” białoruska komedia z 2008 roku, ukazująca sytuację, jak niespodziewane pieniądze wpływają na zachowanie ludzi nieprzyzwyczajonych do bogactwa.
18 stycznia „Głód 33” pierwsza po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę opowieść o wywołanej przez Stalina klęsce głodu na początku lat 30 tych XX wieku, który na Ukrainie pochłonął miliony istnień.
1 lutego „Ten, który przeszedł przez ogień” – oparta na faktach opowieść o skazanym w czasie drugiej wojny światowej na łagier lotniku, który uciekł do Kanady i tam został wodzem indiańskiego plemienia.”
15 lutego „Towarzysz Bojkendżajew”, kinowa propozycja z Uzbekistanu, przewrotna opowieść o małym funkcjonariuszu partyjnym ze słusznie minionej epoki, dla którego wierność partii jest wszystkim – i dla niej gotów jest na wszystko.
7 marca „Jak wyjść za mąż za Gun Dzun Pio?” To rozgrywająca się w środowisku współczesnej młodzieży kirgiskiej historia nastolatki, która postanowiła zostać żona popularnego piosenkarza. To satyryczne spojrzenie na młode pokolenie Kirgizów.
4 kwietnia – „Opiekun” dramat gruziński. Film opowiada o historii byłego gangstera, który po 10 latach więzienia wychodzi na wolność. Postanawia zaopiekować się synem nieżyjącego kolegi. Czy uda mu się zaadaptować we współczesnym, zmienionym społeczeństwie?
9 maja „Kukułka” – rozgrywająca się w czasie wojny fińskiej historia przedziwnego trójkąta: Rosjanin, Fin i Laponka spotykają się na kompletnym pustkowiu i nie znając swoich języków muszą się porozumieć, by przeżyć. To wielokrotnie nagradzana opowieść o konieczności zrozumienia innego człowieka.
13 czerwca „Burze magnetyczne” – rosyjski film będący wstrząsającym obrazem rozpadającego się społeczeństwa postradzieckiego; w momencie przemian politycznych zagładzie ulega nie tylko porządek społeczny, ale i relacje międzyludzkie.
(ro)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Dni Filmu Radzieckiego tak kiedyś w pażzierniku cieszyły się zainteresowanie, że ho ho, gdyby nie masowe wyjścia do kina szkol, pies z kulawa noga by tam nie zajrzał