Wkrótce będzie można kupić ser z „Zielonego Mleka”

Lada dzień będzie można kupić ser wyprodukowany w chojnickim oddziale Spomleku z tzw. Zielonego Mleka. To efekt projektu realizowanego od 2021 r. z inicjatywy LGD Sandry Brdy oraz ODR Minikowo we współpracy ze Spomlekiem i grupą rolników z gminy Chojnice.

O inowacji opartej na tradycji w zakresie produkcji sera dyskutowano podczas spotkania w siedzibie Morenki.   |  fot. (je)

Kolejny etap tego projektu podsumowano wczoraj (5.09.) w charzykowskiej siedzibie LGR Morenka. Jak już wcześniej podawaliśmy, jego główne założenia, to hodowla krów mlecznych nie tylko w oborach, ale i na pastwiskach, gdzie były specjalne mieszanki traw. W okresie zimowym krowy były nimi także karmione. Projekt jest wartości ponad 8 mln zł, z czego 5 mln zł to dotacja unijna.

Prezes LGD Sandry Brdy Grażyna Wera – Malatyńska serdecznie podziękowała przedstawicielom Spomleka, Politechniki Bydgoskiej, ODR Minikowo oraz siedmiu rolnikom. - To jest innowacja oparta na tradycji, gdyż dzięki temu, że krowy żyją także na pastwiskach, poprawił się ich dobrostan, a pozyskiwane od nich mleko jest o podwyższonych własnościach odżywczych – stwierdziła prezes LGD. Dane potwierdzające tę tezę przedstawili kolejni prelegenci.

Dr hab. inż. Mariusz Bogucki z Politechniki Bydgoskiej przedstawił wstępne wyniki badań laboratoryjnych mleka od hodowców krów począwszy od okresu początkowego, kiedy to były karmione w sposób „przemysłowy”, do chwili obecnej. Jednoznacznie z nich wynika, że parametry, w tym zawartości witaminy E, znacznie zwiększyły się w porównaniu do tzw. mleka konwencjonalnego. Prelegent poinformował ponadto, że zespół z PB uczestniczący w tym projekcie został nominowany do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2024 w kategorii Projekt przyszłości.

Natomiast dr inż. Joanna Szulc z PB przedstawiła referat nt. możliwości efektywnego wykorzystania mleka i produkcji unikatowego sera dojrzewającego. Można była także dowiedzieć się, że od 2000 r. do 2019 r. produkcja sera w Polsce wzrosła o 100% - z 475 tys. ton do 945 tys. ton. Daje nam to piąte miejsce w UE.

Zapytaliśmy w trakcie konferencji Jakuba Iwońskiego, dyrektora ds. handlu i marketingu w chojnickim Spomleku, o to kiedy „zielony ser” trafi do chojnickich sklepów. - Przygotowujemy ten ser w opakowaniach po 135 g. Wkrótce będzie w naszym sklepie przyzakładowym, sklepach detalicznych oraz w sieciach je zrzeszających. Planujemy zainteresować nim także międzynarodowe sieci supermarketów. W październiku będzie można go zakupić w dowolnych porcjach, gdyż będzie ten ser dostępny w blokach – wyjaśnił nam Jakub Iwoński.

Więcej w fotogalerii.

(je)