Wizyta w teatrze na zakończenie projektu Gminnego Ośrodka Kultury

Dobiega końca realizacja projektu pn.: „Powróćmy, jak za dawnych lat…”. Na działania mające na celu przybliżenie mieszkańcom gminy Chojnice kultury XX - lecia międzywojennego GOK otrzymał dotację w ramach Programu MKiDN „Kultura dostępna".

Pamiątkowe zdjęcie przed Teatrem Muzycznym w Gdyni.   |  fot. (nad.)

 Przez całe lato  w różnych miejscowościach gminy Chojnice organizowane były przedsięwzięcia z muzyką retro w roli głównej – pokazy pierwszych polskich filmów dźwiękowych, koncerty muzyki dixielandowej, audycje na temat twórców z czasów II Rzeczypospolitej, czy koncerty największych przebojów  z tego okresu. Cześć działań przewidzianych w projekcie była też skierowana do najmłodszych.

W ramach projektu dzieci z gminnych świetlic odwiedziły chojnickie muzeum, gdzie wzięły udział w warsztatach na temat życia kulturalnego z tamtego okresu w naszym regionie. Mogły zobaczyć stare fotografie, plakaty, informacje prasowe, a także spróbować swoich sił w tworzeniu rysunkowych filmów poklatkowych. Uzupełnieniem tych działań była wizyta w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Mali uczestnicy projektu mogli zapoznać się z twórczością jednego z najbardziej znanych autorów okresu międzywojennego – Jana Brzechwy. Tak naprawdę, to wiersze  tego autora większość z dzieci już znała, ale tym razem mogli czytane zazwyczaj utwory „zobaczyć” na scenie.  Znane bajki, jak np.: „Na straganie”, „Kaczka dziwaczka”, „Samochwała”, „Na wyspach Bergamutach” czy „Leń” przedstawione w zaskakujących aranżacjach przez profesjonalnych aktorów zachwyciły młodych widzów.

Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w prawdziwym teatrze – wiersze Brzechwy, były więc doskonałym repertuarem na doświadczenie magii sceny i poznanie zaczarowanego świata, w którym wszystko jest inne, niż się nam wydaje…

Lucyna Bucław