Wiosenne przeloty

Marzec to jeden z najlepszych miesięcy na prowadzenie ptasich obserwacji. Oprócz gatunków obecnych u nas cały rok, mamy szansę podziwiać również te, które pojawiają się w Polsce wyłącznie w czasie wiosennych i jesiennych przelotów.

Odpoczywające wspólnie gęsi zbożowe białoczelne, oraz łabędzie krzykliwe.   |  fot. M. Chybowska

W okresie migracji często można obserwować zgrupowania liczące tysiące a nawet setki tysięcy osobników. W ostatnich dniach również w naszej okolicy mięliśmy okazję oglądać takie wspaniałe widowisko. Na Jeziorze Charzykowskim (otulina Parku) zgromadziło się na odpoczynek kilka tysięcy gęsi (głównie gęsi zbożowych Anser fabalis z niewielkim udziałem gęsi białoczelnej Anser albifrons) oraz około dwustu łabędzi krzykliwych Cygnus cygnus.

Oba gatunki gęsi zimują głownie w zachodniej i północno-zachodniej Europie, lęgi odbywają natomiast w północnej Eurazji. Okres wędrówek jest więc niepowtarzalną okazją na obserwacje tych pięknych ptaków. Lęgowiska łabędzia krzykliwego również znajdują się na dalekiej północy, ale obecnie obserwuje się jego ekspansję w kierunku południowym, przez co lęgi tego gatunku coraz częściej stwierdzane są również w Polsce.

gesi_wzbojajace_sie_w_powietzre_na_widok_krazacego_bielika_fot._m_.chybowska_.jpg

Z oczywistych przyczyn, przeloty dużych ptaków – gęsi, żurawi, łabędzi, są łatwiejsze do zauważenia i bardziej spektakularne niż wędrówki ptasiej „drobnicy”. Tysiące krzyczących gęsi czy klangor setek żurawi to niesamowite przeżycie na długo pozostające w pamięci. Wędrówka wiosenna przebiega znacznie szybciej niż jesienna, gdyż ptaki spieszą się by zająć jak najlepsze miejsca na lęgowiskach. Dlatego też namawiamy wszystkich do skorzystania z pięknej pogody i wybrania się w teren z aparatem fotograficznym i lornetką – emocje gwarantowane!

/M. Chybowska/