Wigilia Bożego Narodzenia

Wigilia to dla nas Polaków jeden z najważniejszych i najbardziej symbolicznych dni w roku. Miliony rodzin zapewne zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Wcześniej będzie opłatek i życzenia. W tym wyjątkowym dniu nikt nie powinien pozostać sam.

Wigilię kończy Pasterka, czyli uroczysta msza odprawiana o północy.   |  fot. (arch)

Wszyscy ci, którzy mieli nadzieję, że święta miną pod znakiem prawdziwie zimowej aury, znów obejdą się smakiem. W zamian będzie mokro, wietrznie, ale ciepło, a nawet bardzo ciepło, jak na końcówkę grudnia. Ostatnia Wigilia w Chojnicach minęła pod znakiem prawdziwej zimy dawno temu, bo w 2005 roku.

Większość z nas przyzwyczaiła się do jesiennej aury, jednak nie to jest najważniejsze, bowiem podczas Wigilii nie może zabraknąć wspólnego kolędowania czy dwunastu potraw i Gwiazdora, który ma długą brodę, odziany jest w baranicę i futrzaną czapę, niesie też worek z prezentami oraz… rózgę, którą może wymierzać kary.

Niby co roku wszystko wygląda tak samo, a jednak kiedy wspominamy Święta z naszego dzieciństwa, wydaje nam się, że wyglądały zupełnie inaczej, bo w tamtym czasie praktycznie zawsze na Wigilię był śnieg i mróz! Kiedyś święta scalały rodzinę, dawały jej ukojenie i oddech od codzienności. Gospodyni z gronem młodszych domowników uwijała się przy garnkach, a po domach roznosiła się woń pieczonych mazurków, bab i innych świątecznych wspaniałości.

Dziś, kiedy Święta Bożego Narodzenia zostały skomercjalizowane - warto pamiętać, że nastrój świąt tworzą ludzie, będący wspólnie przy stole, zatem niech ten czas będzie najmilszy, najweselszy i bez konfliktów. 

(red.)