Wielobój po raz pięćdziesiąty

Podczas minionego weekendu po raz siódmy w Chojnicach, a pięćdziesiąty w ogólnej liczbie edycji wielobojów rozgrywanych w innych miastach, począwszy od 1981 roku, spotkali się wieloboiści.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników 50 Wieloboju Uniwersalnego.   |  fot. N. Szczęsna

50 Ogólnopolski Wielobój Uniwersalny zgromadził 19 uczestników, którzy rywalizowali w dziewięciu dyscyplinach sportowych. Hasło przewodnie towarzyszące wieloboistom to idea kalokagathii (gr. kalós kagathós – piękno i dobro) – starogreckiego ideału łączącego sprawność i wytrzymałość fizyczną z doskonałością etyczną. Chodzi także o popularyzację postawy fair-play.

Celem wieloboju jest sprawdzenie wszystkich cech potrzebnych do osiągania dobrych wyników w sporcie: szybkości, wytrzymałości, siły, gibkości, refleksu, odporności psychicznej, sprawności intelektualnej, umiejętności opanowania różnorodnych technik. W efekcie wielobój łączy wręcz sprzeczne ze sobą dyscypliny, lecz na tym właśnie polega wszechstronność.

Pomysłodawcą wielobojów uniwersalnych jest Jerzy Białas – mieszkaniec Szubina, matematyk, czynny zawodnik i pasjonat wielu dyscyplin sportu. To jego propozycja sprawiła, że chojniczanie postanowili zaangażować się w kontynuację tradycji.  3 panie rywalizowały w ramach Dziewięcioboju im. Haliny Konopackiej, natomiast 16 mężczyzn wystartowało w Turnieju im. Wacława Kuchara.

Po dwóch dniach zmagań w dziewięciu dyscyplinach: szachach, tenisie stołowym, duatlonie (wyścig kolarski i bieg), podnoszeniu ciężarów, sprincie, skoku w dal, rzucie oszczepem i pływaniu podliczono punkty uzyskane w poszczególnych konkurencjach.

Zwycięzcą w ogólnej klasyfikacji mężczyzn został Tomasz Sumiło (8.307 pkt.) z Warszawy, miejsce drugie wywalczył mieszkaniec Jaworzna Daniel Korcz (8.307), na miejscu trzecim uplasował się Albin Kiedrowski (7.881) z Brus.

Najlepsi juniorzy do lat 18: Artur Nadachowski (7.414) z Gorzyc Wielkich, Wiktor Bączek chojniczanin, uczeń Gimnazjum nr 1  (7.014) oraz Jacek Dwornik (5.982) z Gorzyc Wielkich.

Wśród kobiet pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zdobyła Grażyna Turzyńska (6.653) z Brus. Kolejne miejsca zajęły chojniczanki: drugie – Agnieszka Wróblewska (6.558), trzecie – Wioletta Kasprzak (4.959).

Wyniki końcowe - tutaj

Miłym akcentem było uhonorowanie okolicznościowymi medalami najbardziej zasłużonych wieloboistów oraz organizatorów. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Uczniowski Klub Sportowy „ÓSEMKA” Chojnice, świetlica Gimnazjum nr 1 oraz klub Fitness „KANAMA”, Centrum Park Chojnice i MKS Chojniczanka. Sponsorzy to: Zakład Zagospodarowana Odpadów sp. z o.o. Nowy Dwór oraz Urząd Miejski w Chojnicach.

Wieloboje nie są imprezami masowymi. Gromadzą elitarne grono nielicznych pasjonatów, którzy decydują się startować w tak różnorodnych, często odległych dyscyplinach. Niemniej jednak zmagania  są zawsze niezwykle zacięte, a rezultaty osiągane przez najlepszych – znakomite, podobnie jak i atmosfera sprzyjająca nawiązywaniu sportowych przyjaźni oraz integracji. Organizatorzy cieszą się z faktu, że wieloboje uniwersalne weszły na stałe do kalendarza chojnickich imprez. Dziękują także współorganizatorom za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu konkurencji.

Wielobój zorganizowali działacze UKS 8 Chojnice – sędzia Paweł Paluszkiewicz oraz Wioletta Winiarska, Jacek Lewiński, Mirosław Paluszkiewicz i Marzenna Osowicka. Dokumentację fotograficzną sporządziła Natalia Szczęsna. Aktywnie włączyli się także wolontariusze z Gimnazjum nr 1: Magda Ejsmont i Zuzia Szczepańska.

 Marzenna Osowicka

fotoreportaz.jpg