Najbardziej niezawodne silniki produkowano ponad 20 lat temu. Dzisiejsze nowoczesne jednostki nie mogą już pochwalić się bezawaryjnym pokonywaniem ponad 500 tysięcy kilometrów, jak ich poprzednicy i cierpią, niestety, na szereg, często poważnych usterek.
16 marca 2017 12:03Wysoka cena kapitalnych remontów silników oraz szeroka dostępność używanych auto części sprawiły, że to nie naprawa, a wymiana silnika jest dzisiaj rozwiązaniem bardziej opłacalnym.
Czy silnik w Twoim aucie nadaje się już do wymiany? Sprawdź to.
Objawów skrajnego zużycia i bliskiego lub wręcz natychmiastowego końca eksploatacji silnika w samochodzie bywa naprawdę wiele, jednak kilka z nich stanowi bezwzględny i wyraźny sygnał do szybkiej wymiany jednostki. Objawy te, to między innymi:
Dym wydobywający się z rury wydechowej – chodzi tutaj oczywiście o dym olejowy, intensywny, w kolorze sino – niebieskim, drażniący nasz układ oddechowy. Dym pojawiający się jedynie w momencie odpalania silnika to sygnał, że zużyta jest głowica silnika, natomiast dym towarzyszący dalszej pracy jednostki świadczy o zużyciu całego bloku silnika.
Głośniejsza praca silnika oraz towarzyszący jej hałas uderzanych o siebie części silnika to zapewne sygnał, że dzieje się coś niedobrego z rozrządem lub wałem korbowym i panewkami.
Trudności z rozruchem samochodu i spadek jego osiągów – to wyraźny sygnał, że silnik utracił swoją szczelność.
Wycieki oleju i spadek ciśnienia oleju – tego typu objawy to zazwyczaj sygnał, że na wale pojawiły się poważne luzy.
Zerwanie paska rozrządu – taka sytuacja objawia się nadzwyczajnie szybkim kręceniem się rozrusznika podczas odpalania samochodu.
Obłoki pary wydobywające się z rury wydechowej – co świadczyć może o zatarciu się tłoków w cylindrach i przepaleniem się uszczelki głowicy.
Wymiana silnika? Pomyśl o jednostce używanej
Jak się okazuje, silniki używane cieszą się całkiem sporą popularnością wśród kupujących. Z pewnością jest to zasługa ceny, która jest nieporównywalnie bardziej atrakcyjna w stosunku do ceny jednostki nowej.
Dla wyboru właściwej jednostki ważne jest abyśmy poznali kod identyfikujący silnik naszego pojazdu. Znajduje się on zazwyczaj na naklejce, czasem jest to po prostu nadlew na bloku jednostki. Jeśli odczyt kodu jest utrudniony lub niemożliwy, możemy uzyskać do niego dostęp dekodując numer VIN. W innych przypadkach ważne są zarówno znajomość lat w jakich produkowany był dany model silnika i w ten sposób poszukiwanie jednostki używanej oraz skorzystanie z wiedzy i doświadczenia mechanika, któremu powierzamy naprawę naszego auta.
Gdzie szukać używanego silnika? Z pewnością największe możliwości w tym zakresie stwarza przed nami Internet. Pamiętaj jednak, aby wybierać towar jedynie od zaufanych sprzedawców, którzy mają na swoim koncie już trochę udanych transakcji. Poza tym warto zawsze porównać co najmniej kilka ofert, niekoniecznie najtańszych.
(nad.)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe