Większość koalicyjna w RM za sprzedażą udziału w byłej siedzibie PKO

Dyskusja na sesji RM nad uchwałą ws. zbycia udziału miasta w nieruchomości zajmowanej ongiś przez PKO przy ul. Kościerskiej trwała dłużej, niż nad projektem budżetu miasta na 2025 rok. Udział w niej wzięli także przedstawiciele WTZ.

Zanim przeszła uchwała, pomysł zlokalizowania w byłym obiekcie PKO BP muzealnej filii skrytykował radny Sebastian Matthes, który koszt realizacji przedsięwzięcia porównał ... z muzeami w Warszawie, czy Gdańsku.   |  fot. (je)

Debatę w tej sprawie rozpoczął burmistrz Arseniusz Finster. Swoją wypowiedź, jak zaznaczył, podzielił na dwie części. Jedna z nich miała dotyczyć „różnych takich niemerytorycznych informacji, które pojawiły się w przestrzeni medialnej”. Jednak nie był na tej liście artykuł, który opublikował m.in. nasz portal, a dotyczył koncepcji umieszczenia w części parterowej gmachu b.PKO oddziału Muzeum Historyczno – Regionalnego. Włodarz miasta nie odniósł się także do wypowiedzi radnych w dyskusji, którzy jednak podnieśli ten wątek.

Skomentował natomiast wypowiedzi dotyczące sprzedaży przez miasto piętra b.miejskiego żłobka przy ul. Młodzieżowej, wyjaśniał jak przebiegały transakcje i zagospodarowanie kompleksu poszpitalnego przy pl. Niepodległości oraz kwestie wynajmowania i wykorzystywania pomieszczeń tamże przez komunalne instytucje i firmy. Przypomniał uzasadnienie zmiany planów adaptacji b.PKO na WTZ i ich realizacji w dotychczasowej lokalizacji przy ul. Przemysłowej. Wspomniał, że jest możliwość budowy przez miasto przy ul. Pocztowej budynku biurowego dla miejskich instytucji.

Radna Marzenna Osowicka natomiast w swej wypowiedzi podniosła kwestię wyceny nieruchomości, podważała kosztorys adaptacji, która ma wynosić ok. 24 mln zł. Z kolei Kamil Kaczmarek skupił się na temacie korzyści z zaprzestania płacenia przez miejskie instytucje w budynku poszpitalnym, gdyby przeniosły się na ul. Kościerską 3D. Po nim poproszono o zabranie głosu szefową WTZ Joannę Warczak oraz jej asystenta Miłosza, podopiecznego WTZ. „Mówi się o nas bez nas, dlatego zabieramy tutaj głos. Nie chcemy być kartą przetargową w rozmowach o b. siedzibie PKO. Bardzo o to prosimy. Decyzja o rezygnacji z wykorzystania b.PKO i budowie nowej siedziby przy ul. Przemysłowej była z nami uzgodniona i ją akceptujemy” – zapewniła Joanna Warczak.

Przewodniczący RM Maciej Polasik po tej wypowiedzi wyraził nadzieję, że będzie ona ostatnia w dyskusji, ale spotkała go odmowa nie tylko ze strony opozycji. Maciej Bonna polemizował z tezami przedstawionymi przez Marzennę Osowicką. Z kolei Sebastian Matthes jako pierwszy poruszył temat ewentualnego umieszczenia w b.PKO filii Muzeum: - Pojawia się w przestrzeni publicznej kwestia Muzeum. Jest pomysł, by w tym budynku utworzyć Muzeum. Pytanie – jakie? czego? Ziemi Chojnickiej? Poszukałem informacji ile kosztowało utworzenie współczesnych i znanych muzeów. POLIN (Muzeum Żydów Polskich) w Warszawie 320 mln zł; Muzeum II wojny św. w Gdańsku ponad 600 mln zł; planowane w Poznaniu Powstania Wielkopolskiego ok. 370 mln zł. Mamy inne potrzeby w Chojnicach, niż tworzenie w tym miejscu muzeum – stwierdził radny.

Polemizował z tą tezą oraz ws. WTZ Zdzisław Januszewski: - Nie jesteśmy przeciw powstaniu WTZ w dotychczasowym miejscu. Ale pozostaje temat, czy zachować w zasobach miasta gmach b. PKO. Uważam, że warto. Przypomniała mi się rozmowa z moim przyjacielem, znanym kolekcjonerem pamiątek o naszym mieście. On nie martwił się tym, że kiedyś umrze, ale tym, co stanie się z jego zbiorami po swojej śmierci. Takich pasjonatów lokalnej historii znam więcej. Zgadzam się z Sebastianem Matthesem, że budowa nowego muzeum kosztuje krocie, ale poprawa warunków lokalowych istniejącego muzeum leży w naszym zasięgu. Gmach b.PKO nadaje się do tego.

Głos zabrała ponownie Marzenna Osowicka, która najpierw zwróciła się do gości z WTZ: - Joasiu i Miłoszu, nikt z nas nie jest przeciwko wam. Jesteśmy z wami. Podjęliście słuszną decyzję. Joasiu, jesteś Matką Teresą z Kalkuty. My nie dyskutujemy, gdzie posadowić WTZ, my oburzamy się na traktowanie miejskiego majątku – stwierdziła radna. Skomentowała także wypowiedź Sebastiana Matthesa ws. muzeum w b.PKO: - Podaje pan kosmiczne koszty budowy porównując nas do europejskich muzeów. W tej chwili część zbiorów Muzeum jest magazynowana w budynku poszpitalnym i Powiat Chojnicki płaci p.Górskiemu za wynajem tej powierzchni.

W głosowaniu 13 radnych poparło projekt uchwały, 6 radnych było przeciw. Całość dyskusji w tej sprawie od tego miejsca w naszym zapisie retransmisji video obrad sesji RM z 16.12.2024.

(je)