Węzeł gordyjski zamiast integracyjnego na dworcu. Bo konserwator widzi to inaczej

Wojewódzka konserwator zabytków z Gdańska chce rozszerzyć zakres i wpisać do rejestru cały kompleks dworcowy łącznie z budynkami, które zostały wykupione do… zburzenia i całą powierzchnią dworca. To może związać ręce urzędnikom.

Chojnicki dworzec do najpiękniejszych nie należy. Trzeba go zmienić, a potem lobbować za ulepszaniem połączeń.   |  fot. (olo)

Do tej pory wszystko przebiegało zgodnie z planem. Miasto pozyskało kilkadziesiąt milionów złotych, by w końcu zmienić szary, ponury i mało funkcjonalny dworzec w nowy i przyjazny obiekt dla podróżujących. Osobną kwestią zostaje oczywiście lobbowanie na rzecz poprawy połączeń z innymi ważnymi węzłami i miastami.

Wykupiono już mieszkania z dwóch budynków przy dworcu, na co wydano 1,5 mln zł. Po to, by je zburzyć i zbudować węzeł integracyjno-transportowy. Wszystko to działo się pod czujnym okiem konserwatora zabytków w Gdańsku. Jednak ten w międzyczasie się zmienił. Nowa pani konserwator zabytków zamierza teraz wpisać do rejestru zabytków cały teren dworca – nie tylko wszystkie budynki, ale i powierzchnie. A to utrudni jakiekolwiek działania, bo mogą być i będą kłopoty z budową nowego tunelu czy remontem peronów.    

- Informacja ta spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Zareagowaliśmy szybko i od razu pojechaliśmy do Gdańska. Spotkaliśmy się z zastępcą pani konserwator i są pierwsze efekty, że wykupione budynki koło dworca wypadają z obszaru chronionego – mówi Arseniusz Finster burmistrz Chojnic. Włodarz pyta retorycznie. - Czy chcemy w Chojnicach mieć na dworcu skansen czy nowoczesny węzeł.

Jeśli cały dworzec będzie wpisany w rejestr urzędnicy będą mieli bardzo utrudnione zadanie. Cała inwestycja może się przeciągnąć w czasie i być droższa. Może być też problem z realizacją wszystkich zamierzeń. Kiedy zapadną ostateczne decyzje i poznamy nowe rozwiązania? Nie wiadomo. - Chcę się starać, żeby wpisane do rejestru były budynki, a nie cała powierzchnia. Liczę, że dojdziemy do porozumienia. Jest jednak niepokój. bo zmieniły się reguły w trakcie gry i to w momencie gdy ruszają pierwsze konkursy i przetargi – mówi Arseniusz Finster.

Za kilkanaście dni ruszy proces kupna nowoczesnych autobusów. Na ten cel miasto ma 9 mln zł.

Tekst i fot. (olo)

  1. 18 marca 2017  16:21   Za polepszeniem i ... (1)   anonim

    Za polepszeniem i zwiększeniem połączeń z reszta kraju to było by dobre dla miasta. NO i ten dworzec faktycznie wymaga remontu, poprawy. A przez panią konserwator wszystko stanie i na koniec nic nie będzie zrobione

    11
    4
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 20 marca 2017  16:19   Objęcie tych budynków ...   anonim

      Objęcie tych budynków ochroną nie zatrzyma remontu! Remont może okazać się droższy, ale odpowiedni nadzór pozwoli przywrócić pierwotny wygląd zabudowie dworca. Proszę sprawdzić jak wyglądają wyremontowane dworce w Bydgoszczy czy Pile. Te budynki cieszą oko. Jeśli budynki te będą zabytkami będzie można pozyskać na ich remont fundusze z nowych źródeł, więc nawet większe koszty remontu nie muszą być straszne!

      0
      0
  2. 18 marca 2017  03:19   Fakt ci nasi tez nie sa duzo ...   anonim

    Fakt ci nasi tez nie sa duzo wiecej warci. Dac im etaty w muzeach a nie w realu!!!!!

    9
    6
  3. 18 marca 2017  00:14   Proponuje aby pamia ... (1)   anonim

    Proponuje aby pamia konserwaror wraz z naszymi orlami miejskimi od ochrony zabytkow / TO TEZ SLAWNI W CHOJNICACH LUDZIE/ umiescic w tym pieknym obecnie budynku dworca i tam mieszkac i funkcjonowac. Ci ludzie nie daja nic od siebie tylko biadola na nowe i nie zalezy im na rozwoju miasta. Precz z nimi!!!!!!! Dawac szyszke on wszystko wytnie z misiewiczem!!!!

    13
    10
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 20 marca 2017  16:17   Objęcie ochroną ...   anonim

      Objęcie ochroną konserwatorską nie wiąże się z pozostawieniem budynków bez remontu. Po prostu przeprowadzenie remontu przywróci dworcowi jego pierwotny wygląd przed zrujnowaniem z jakim mamy do czynienia teraz. Proszę sprawdzić jak wygląda stary dworzec w Bydgoszczy czy wyremontowany dworzec w Pile. Te budynki to małe dzieła sztuki i warto zachować je w ich pierwotnej formie.

      0
      0
  4. 17 marca 2017  19:02   bardzo dobre posuniecie konserwatora wpisac dworzec do rejestru (3)   chojniczanin

    Bardzo dobre posuniecie konserwatora, dworzec i budynki powinny pozostac a nie byc wyburzane.

    17
    27
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 20 marca 2017  16:20   Zgadzam się! Objęcie tych ...   anonim

      Zgadzam się! Objęcie tych budynków ochroną pozwoli też pozyskać fundusze na remont z nowych źródeł i przywróci blask tym małym perełkom architektury.

      0
      0
    • 20 marca 2017  12:49   Chojniczanin   cwaniak

      Chojniczanin z twoją głową chyba coś nie tak. Ciekawe czym myślisz?

      1
      1
    • 18 marca 2017  11:20   Oczywiście,że wszystkie ...   chojniczanin

      Oczywiście,że wszystkie budynki dworcowe powinny pozostać ! Odbudować wieże ciśnień (obie !!!) i nie burzyć budynków przy ulicy Nad Dworcem ! Brawo Pani konserwator ! O zabytki mamy dbać a nie je wyburzać !

      8
      7