Chojnice.com

Wernisaż wystawy „Tajemnice starożytnego Egiptu i ich odkrywanie”

MBP w Chojnicach informuje, że w poniedziałek 7 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Tajemnice starożytnego Egiptu i ich odkrywanie”, którą osobiście otworzy archeolog profesor Andrzej Niwiński. Początek o godz. 17.00 w Czytelni.

Andrzej Niwiński jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie badań nad okresem XXI dynastii (11-10 w. p.n.e.), jak również w dziedzinie badań nad egipskimi sarkofagami i papirusami grobowymi.   |  fot. MBP

Ze względu na ogromne zainteresowanie ekspozycją i ograniczenia lokalowe, chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Czytelnią pod nr. 52 397 2807 wew. 28. Decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku sytuacji, gdy osoba zgłoszona jednak nie będzie mogła przybyć, prosimy o jak najszybsze poinformowanie o tym. Organizatorem wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Wystawa odbędzie się pod patronatem Akademii Titiusa. Partnerami są Chojnickie Centrum Kultury oraz Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej.

Profesor Andrzej Niwiński urodził się w 1948 roku w Warszawie, gdzie mieszka i gdzie ukończył wszystkie kolejne etapy edukacji. Pod kierunkiem słynnego twórcy Polskiej Szkoły Archeologii Śródziemnomorskiej, prof. Kazimierza Michałowskiego, ukończył studia i napisał doktorat (w 1979 roku). Habilitował się 10 lat później na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, aktywnie uczestniczącym w projektach badawczych. Do szczególnych osiągnięć na polu badawczym i dydaktycznym należą wykłady i cykle wykładów, jakie miał m.in. na paryskiej Sorbonie i w College de France, a także profesury gościnne w Turynie i w Lille.

Od 1999 roku profesor Niwiński kieruje tzw. Misją Skalną w Deir el-Bahari (Górny Egipt, rejon Luksoru), która w ostatnich latach przyniosła rewelacyjne rozstrzygnięcia i przyczyniła się do rozwiązania kilku wielkich zagadek archeologicznych Egiptu, dotyczących m.in. usytuowania niemal legendarnego grobowca króla Amenhotepa I, zapewne ponownie użytego dla Herhora. W 2019 roku wykopaliska przyniosły kolejne rewelacyjne odkrycie depozytu królewskiego faraona Totmesa II, co jest zapowiedzią odkrycia nigdy dotychczas nie znalezionego grobowca tego króla. Z odkryciem tym wiążą się także kolejne rozwiązania zagadek staroegipskich. 

Andrzej Niwiński jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie badań nad okresem XXI dynastii (11-10 w. p.n.e.), jak również w dziedzinie badań nad egipskimi sarkofagami i papirusami grobowymi. Aktualnie kieruje nowym, zakrojonym na wielką skalę, projektem ikonograficznym tych najpiękniejszych trumien w historii świata, jakimi są sarkofagi z okresu XXI dynastii. Jest autorem ok. 250 publikacji, w tym 17 książkowych: naukowych (m.in. katalogi sarkofagów w Muzeum Egipskim w Kairze i Muzeum Egipskim w Turynie, typologia sarkofagów oraz typologia papirusów grobowych z XXI dynastii), a także popularnych (m.in. „Mity i symbole starożytnego Egiptu”, „Czekając na Herhora... Odkrywanie Teb Stubramnych czyli szkice z dziejów archeologii Egiptu”, książki o Egipcie dla dzieci oraz powieść „Hieny i lotosy”). Jest tłumaczem i wydawcą kilku książek, m.in. edycji analityczno-krytycznej „Faraona” Bolesława Prusa. 

Andrzej Niwiński jest wiceprezesem założonego w 2001 roku przez siebie Stowarzyszenia Miłośników Egiptu – (organizacja pożytku publicznego KRS 45096) i naczelnym redaktorem wydawanego przez to stowarzyszenie biuletynu „Herhor”. Od blisko 50 lat jest szczęśliwym mężem Małgorzaty, ojcem Kingi, Magdy, Krzysztofa i Anny oraz dziadkiem siedmiorga wnucząt. Jego pasjami są: kolekcjonowanie starych znaczków pocztowych, gra w szachy, kocha muzykę poważną, poezję, literaturę i wszelkie piękno.

MBP