Ważny dzień dla Rytla

W poniedziałek (30.01.) odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej powrót Rytla do Macierzy. Następnie oficjalnie otwarto zmodernizowaną salę widowiskową w Domu Kultury, gdzie promocję tomiku ze swoimi wierszami miał Henryk Twardokus.

Poświęcenie pamiątkowej tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1920 r.   |  fot. UM Czersk

Dokładnie 30 stycznia 1920 roku do Rytla wkroczyły wojska gen. Hallera i wyzwoliły te ziemie spod okupacji. – Z tej okazji mieszkańcy ufundowali dwa krzyże na Zarzeczu, cieszyli się, świętowali i urządzili zabawę – mówiła w poniedziałek wieczorem nauczycielka historii z ZS w Rytlu Katarzyna Dalke. – Z tej okazji ufundowaliśmy tablicę upamiętniającą te wydarzenia. Zabiegał o to świętej pamięci Ludwik Czerniejewski – dodał burmistrz Przemysław Biesek-Talewski. Pod szkołą odśpiewano hymn Polski i Rotę. Tablicę uroczyście odsłoniły córka pana Ludwika Joanna Czerniejewska oraz dyrektor szkoły Maria Galińska.

Stąd zebrani przeszli do domu kultury, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie odnowionej sali widowiskowej. Uroczystości prowadziła wiceburmistrz Bogumiła Ropińska. – To nie tylko ta sala. Dobudowaliśmy też dużą i funkcjonalną kuchnię i sanitariaty. Jest też zaplecze z prawdziwego zdarzenia oraz taras, gdzie wiosną i latem będzie można organizować rożne przedsięwzięcia – mówiła wiceburmistrz Czerska. – Sala jest oddana, ale inwestycja w Domu Kultury jeszcze trwa. W sumie na ten obiekt przeznaczymy 3 mln złotych. Na całą inwestycję w kulturę w gminie Czersk 12 milionów – dodał burmistrz Przemysław Biesek-Talewski.

Zaproszenie od gminy przyjęła Halina Wika Czarnowska, która opowiedziała o historii domu kultury w Rytlu. Zebrani mogli też zajrzeć do wielu kronik, które przez lata prowadziła Halina Mayer. – Bardzo dziękuję burmistrzowi Czerska za wszystkie inwestycje w naszym sołectwie. Powstają drogi, mamy zmodernizowany dom kultury i to jeszcze nie koniec. Cieszę się, że gmina Czersk pozyskuje na te inwestycje środki zewnętrzne. Wszyscy pamiętamy, jak tu było wcześniej. Dziś Rytel się rozwija i za to jestem bardzo wdzięczny – dodawał radny Łukasz Formella.

Burmistrz Czerska wręczył dyrektor Gminnego Centrum Kultury symboliczny klucz do sali. Małgorzata Skwarek przekazała go dalej kierownik domu kultury Dorocie Behrendt. Po oficjalnym otwarciu i przekazaniu klucza mogło się już odbyć pierwsze wydarzenie na odnowionej sali. Była to promocja „Tomików Czerskich cz. II. Rytel ostoja ciszy i natchnienia” Henryka Twardokusa wydanych przez Urząd Miejski w Czersku.

Wywiad z autorem przeprowadziła Małgorzata Kowalewska-Remisz, a młodzież z Rytla czytała wiersze twórcy. Sam autor przeczytał też swój autobiograficzny wiersz, który w kilku momentach rozbawił publiczność. Na koniec Henryk Twardokus podpisywał tomiki, a ustawieni w długiej kolejce zebrani mogli liczyć na egzemplarz z dedykacją autora.

UM Czersk