Ważna jest edukacja i zachowanie procedur

W Starostwie Powiatowym w Chojnicach odbyło się spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego celem było omówienie sytuacji w związku z epidemią koronawirusa.

W Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego. Dotyczyło ono w wypracowania i przyjęcia wspólnej procedury informowania mieszkańców powiatu o zasadach postępowania w zakresie ewentualnego wystąpienia zakażenia koronawirusem.   |  fot. St. Powiatowe

W spotkaniu uczestniczyli między innymi starosta chojnicki Marek Szczepański, dyrektor ZK w Starostwie Powiatowym Chojnicach Ireneusz Ruszczyk, szefowie zarządzania kryzysowego poszczególnych gmin, przedstawiciele straży pożarnej, policji, straży miejskiej. Kierownik Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej Lucyna Nyks przekazała zebranym informacje na temat wirusa, sposobu jego rozprzestrzeniania się oraz przekazała wytyczne, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować aby zminimalizować ryzyko zarażenia.

Przedstawiciele poszczególnych służb przekazali informacje na temat przygotowania ich jednostek. Dyrektor ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego  w Chojnicach Piotr Wroński opisał procedury, jakie obowiązują w placówce w przypadku gdyby zgłosiła się osoba z podejrzeniem wirusa. Kierownik PSSE poinformowała, że w pierwszej kolejności osoba, która podejrzewa u siebie koronawirusa powinna powiadomić o tym właśnie stację sanitarno - epidemiologiczną.

Dopiero na podstawie wywiadu pracownik stacji decyduje o tym, czy osoba powinna zostać w domu i obserwować swój stan zdrowia czy powinna udać się do szpitala zakaźnego. Istotne jest to, aby transport do szpitala nie odbywał się środkami komunikacji publicznej. Starosta Marek Szczepański przypomniał procedury dotyczące przekazywania informacji pomiędzy podmiotami a Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Poinformował też, że planuje zakup dozowników z płynem do dezynfekcji, które znajdą się przy wejściach do budynki starostwa oraz wydziału geodezji. Zobowiązano przedstawicieli Sanepidu do przygotowania odpowiednich plakatów i broszur informacyjnych, zawierających numery alarmowe do PSSE w Chojnicach. ZK ma za zadanie zająć się rozesłaniem materiałów udostępnionych przez PSSE. Zasugerowano też podejmowanie wszelkich  edukacyjnych działań  dotyczących przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego i higieny.

Starostwo Powiatowe

  1. 5 marca 2020  12:22   Najważniejsze   Chojniczanka

    Najważniejsze nie panikowac. Zachowanie higieny to podstawa. Zwracajmy uwagę osobom które mimo jednorazowych rękawiczek biorą pieczywo, szczególnie bułki nie zachowawszy higieny. Niestety lepiej kupować w małej piekarni, tam pieczywo podaje ekspedientka. Jeśli to możliwe unikajmy dużych skupisk ludzi. Nie biegajmy z byle głupstwem do przychodni lekarskich.

    1
    0
  2. 4 marca 2020  08:26   Koronowirus już jest!   anonim

    Pierwszy przypadek osoby zarażonej koronawirusem potwierdził na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

    3
    0
  3. 4 marca 2020  08:01   W sanepidzie chojnickim na ...   anonim

    W sanepidzie chojnickim na zapytanie, czy badają próbki żywności pod względem stosowania środków chemicznych robią wielkie oczy, nie dostaniesz żadnej konkretnej odpowiedzi, a to dlatego, że takich badań nie wykonują. Podobnie było z pytaniem o błękit brylantowy w wielu krajach jest zakazany, ale nie w Polsce. To popularny barwnik, zbyt często niestety spotykany również w produktach spożywczych. Wykazuje niejednoznaczne działanie rakotwórcze wedle kryteriów RTECS. W największej liczbie przypadków stosowany jest do wyrobu kolorowych galaretek, bądź otoczek do tabletek. Jeśli kiedykolwiek zażywaliście lek płynny w gumowej kapsułce, to możecie mieć pewność, że do waszego organizmu przedostał się błękit brylantowy. Nie jest to niestety koniec listy produktów, w których używa się barwnika E-133 - barwi się nim napoje, żelki, desery, kaszki, lody, kremy do ciast i naprawdę jeszcze wiele rzeczy. Możemy na niego natrafić w produktach na pozór zdrowych - paście do zębów czy groszku konserwowym. jest klasyfikowany jako związek kancerogenny. Dlatego też jest zakazany w wielu państwach, ale dla sanepidu temat nie istnieje, ta chemia powoduje w Polsce już epidemię zachorowań na raka, ale kto się tym przejmuje z jakichkolwiek urzędów? Okazuje się, że dla nich temat ten nie istnieje, koronawirus przy umieralności na raka to pikuś.

    9
    3