Warsztaty hafciarskie

Coraz widoczniejsze są postępy uczestniczek warsztatów hafciarskich, zorganizowanych w ramach projektu "Mistrzowski haft" dofinansowanego ze środków MKiDN.

Haft jest jedną z najstarszych technik dekorowania tkanin.   |  fot. M. Potulska

Pod czujnym okiem p. Aleksandry Lubińskiej panie z gminy Chojnice od kilku miesięcy zgłębiają tajniki haftu kaszubskiego. Uczestniczki zajęć pilnie słuchają wskazówek prowadzącej, ażeby zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do praktykowania tego trudnego rękodzieła.

Sporym zaskoczeniem dla uczestniczek warsztatów był fakt,  iż hafty kaszubskie można wykonywać nie tylko w tradycyjnych 7 - kolorowych wersjach, ale również w wersji czepcowej – w barwach złotych lub używając jedynie koloru białego. Panie dowiedziały się również, że na Kaszubach haftuje się nie używając tamborka.

Wykonuje się go w ręku, przeważnie w 2 nitki, jedynie na obrusach i poduszkach, których elementy są większe (co prawie nie zdarza się w kompozycjach p. Aleksandry), i na których haft powinien być trwalszy, stosuje się 3 nitki. Bluzki z cienkich materiałów haftuje się 1 nitką, haft jest wtedy delikatniejszy.

Nitka do haftu nie może być zbyt długa, gdyż plącze się wtedy i kosmaci – uczestniczki projektu doświadczyły tego niejednokrotnie, wysłuchując przy tej okazji komentarza mistrzyni o „leniwych krawcowych”. Na szczęście większość opinii o ich pracy jest pozytywna, co bardzo dopinguje początkujące hafciarki do dalszej pracy.

B. Wieczorek, fot. M. Potulska

fotoreportaz.jpg