Dziś (8.04.) przebywał w Chojnicach „Archeolog Miejski” dr Krzysztof Walenta, pracownik Zakładu Archeologii Pomorza Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
8 kwietnia 2010 22:31Jak wcześniej informowaliśmy w artykule „Co począć z dawnym słupem drogowym?”, został poproszony przez władze miasta o zbadanie niedawnego znaleziska dokonanego podczas remontu dawnej „berlinki” przy pomniku Chrystusa Króla. Według niego słup pochodzi z okresu okupacji hitlerowskiej i dotyczy ulicy Ramy, nazywanej wówczas Rahmenstrasse. W dawnych wiekach tkacze mieszkający przy tej ulicy suszyli swe tkaniny na specjalnych ramach. Stąd nazwa tej ulicy. Dr Krzysztof Walenta proponuje umieścić słup, po jego oczyszczeniu przez stale dyżurującego archeologa, na skwerze opodal przejścia dla pieszych przy sklepie firmy „Skiba”, tak, aby była możliwość jego dokładnego obejrzenia. Zaleca także umieszczenie przy nim stosownej tabliczki informacyjnej.
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
strzałki na słupie sugerowałyby ,że stał on od strony Bytowa...
Już wiadomo, że p. Walenta się pomylił, to jest słup z okolic Starogardu, przywieziony w nasze okolice, jest bardzo stary i pochodzi z czasów, kiedy wymierzał szlak pruskiej poczty.
Napis na słupie może wskazywać kierunek.Dawniej nie mówiło się: kierunek do Tczewa, tylko do Starogardu
z napisu na slupie.! Jest widoczny.
Skąd pochodzi ta informacja, że słup pochodzi z okolic Starogardu
Jeżeli kamienny drogowskaz ma być eksponowany,należało by postawić go na podstawie,by wyglądem przypominał ten z przejścia granicznego we Władysławku.Posiadam zdjęcia takiej podstawy i mam informację gdzie się znajduje
Dlaczego na temat słupa nie wypowiedzieli się chojniccy historycy. Czy żeby stwierdzić tak podstawowy fakt był potrzebny autorytet profesora. Ciekawe co napiszą na tej tabliczce informacyjnej
ładnie go wyczyścić i niech stoi przy drodze i po sprawie