Rok 2010 jest rokiem szczególnym dla nas, Polaków, i ludzi kochających muzykę na całym świecie. To jubileuszowy Rok Fryderyka Chopina – dwusetna rocznica urodzin największego polskiego kompozytora, Fryderyka Franciszka Chopina.
30 października 2010 18:52W ramach obchodów jubileuszowego Roku Chopinowskiego odbywa się cykl koncertów „Chopin w stolicach Europy”. W powiecie chojnickim trwają imprezy pod hasłem: „Chopin dla każdego”. W Brusach Rok Chopinowski postanowiono uczcić Konkursem Gminnym „Wiedzy o Chopinie”, organizatorami którego są trzy szkoły : Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach, Gimnazjum w Brusach i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brusach.
Dzisiejsze (30.10.) spotkanie to podsumowanie tego konkursu, wręczenie nagród laureatom, podziękowanie opiekunom oraz… wysłuchanie koncertu w wykonaniu muzyków związanych z Brusami, a także gwiazdy dzisiejszego wieczoru - Pawła Wakarecego - wyróżnionego w XVI Konkursie Chopinowskim, który zakończył się kilkanaście dni temu. Na koncercie obecni byli przedstawiciele bruskich władz samorządowych. Miasto Chojnice reprezentowali wiceburmistrz Jan Zieliński oraz radny RM Leszek Pepliński. Duży wkład w organizację sobotniego koncertu miała dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu - Maria Wróblewską. Koncertu wysłuchali m.in. Jacek Bruski dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Brusach, dyrektorzy i nauczyciele okolicznych szkół. Celem konkursu było zgłębienie przez uczniów wiedzy na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina oraz promowanie przez młodzież działań kulturalnych w środowisku lokalnym. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadpodstawowych. Odbył się w dwóch etapach: szkolnym i gminnym. Do etapu gminnego przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych z Brus, Czyczków, Kosobud, Leśna i Wielkich Chełmów, z Gimnazjum w Brusach i Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Kazimierza Sikorskiego w Brusach. Test polegał na rozwiązaniu części teoretycznej oraz rozpoznaniu utworów muzycznych Fryderyka Chopina.
Kategoria szkoły podstawowe:
III miejsce Angelika Literska uczennica Szkoły Podstawowej w Leśnie.
II miejsce Katarzyna Warnke również uczennica Szkoły Podstawowej w Leśnie.
I miejsce Natalia Gawin ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brusach.
Kategoria gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne:
III miejsce Wiktor Januszewski - uczeń Gimnazjum w Brusach.
II miejsce Małgorzata Gromowska - uczennica Zasadniczej Szkoły.
I miejsce Karolina Frymark - uczennica Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach.
Fundatorami nagród dla zwycięzców konkursu są szkoły: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brusach, Gimnazjum w Brusach oraz Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach.
Dyplomy za udział wręczyły uczniom organizatorki konkursu:
dla szkół podstawowych Joanna Kołodziej
dla gimnazjów Mirosława Peplińska
dla szkół ponadgimnazjalnych Halina Napiontek
Nagrodę dla Beaty Trzebiatowskiej – uczennicy KLO w Brusach, która wykonała wspaniały portret Fryderyka Chopina, ufundował Wojciech Krajecki. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brusach Zbigniew Łomiński podsumował konkurs i pogratulował nagród i wyróżnień.
Przed głównym wykonawcą koncertu zaprezentowały się uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II: Agnieszka Liegmann, recytacytując wiersz Wandy Chotomskiej „Dwa fortepiany”. Następnie wysłuchano Mazurka F-dur i Nokturn opus 9 numer drugi w wykonaniu Anny Rodzeń – uczennicy VI klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brusach oraz IV klasy Szkoły Muzycznej I stopnia w Chojnicach w klasie fortepianu Elżbiety Belzerowskiej.
Izabela Wiśniewska zaśpiewała 2 utwory Fryderyka Chopina. W jej wykonaniu usłyszeliśmy „Piosnkę litewską” opus 74 nr 16 oraz „Wiosnę” opus 74 nr 2. Na fortepianie akompaniowała Maria Czechowska, która studiuje Reżyserię Dźwięku i Fortepianu na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Wiktor Januszewski - uczeń I klasy Gimnazjum w Brusach oraz V klasy Szkoły Muzycznej I stopnia w Chojnicach w klasie fortepianu Grażyny Szumskiej wykonał Nokturn Fryderyka Chopina. „Preludium deszczowe” Wandy Chotomskiej wykonały uczennice z Gimnazjum w Brusach: Magda Piotrowska i Agata Piepiora.
Następnie Katarzyna Peplińska, która pięć pierwszych lat życia spędziła w Brusach, a obecnie uczęszcza do pierwszej klasy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Chojnicach oraz do VI klasy Szkoły Muzycznej I stopnia w Chojnicach w klasie fortepianu Elżbiety Belzerowskiej wykonała Mazurka Chopina opus 67 numer 2. Izabela Wiśniewska przy akompaniamencie Marii Czechowskiej zaśpiewała „Życzenie” opus 74 numer 1 i „Hulankę” opus 74 numer 4. Z kolei Monika Górska uczennica KLO w Brusach wykonała „Preludium” Artura Oppmana. Była uczennica Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Brusach - Małgorzata Napiontek wykonała Balladę As-dur opus 47 Fryderyka Chopina. Tuż przed występem finalisty konkursu chopinowskiego Izabela Wiśniewska przy akompaniamencie Marii Czechowskiej wykonała następujące pieśni Fryderyka Chopina: „Gdzie lubi” opus 74 numer 5,„Wojak” opus 74 numer 10, „Śliczny chłopiec” opus 74 numer 8.
Kulminacyjnym punktem uroczystości był koncert Pawła Wakarecgo. Artysta urodził się 14 października 1987 roku w Toruniu. Kształcił w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie pani profesor Katarzyny Popowej – Zydroń. Jest laureatem polskich konkursów pianistycznych, m.in. w Szafarni i Koninie, finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt w 2009 roku. Koncertował z recitalami oraz jako solista z orkiestrą w wielu miastach Polski i zagranicą, m.in. w Niemczech, Chinach, Bułgarii, Rosji, Szwecji oraz Gwadelupie. Dotarcie do finału XVI Konkursu Chopinowskiego to wielkie wyróżnienie, szczególnie, że jest jedynym Polakiem, który w tegorocznym konkursie zakwalifikował się do finałowej dziesiątki najlepszych młodych pianistów na świecie. Paweł Wakarecy zagrał w iście mistrzowskim stylu utwory Fryderyka Chopina: Nokturn e-moll op. 72, Preludia op. 28:3. G – dur, 4.e – moll, 9.E – dur, 10.cis – moll, Nokturn Es – dur op. 55 nr 2, Scherzo b – moll op. 31.
Publiczność, która szczelnie wypełniła salę Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Brusach, po koncercie na stojąco zgotowała gorącą owację. Wakarecy zrewanżował się za tak ciepłe przyjęcie zagranych przez niego utworów bisem. Po koncercie Maria Wróblewska wręczyła artyście okolicznościowy medal. Swojego wrażenia po recitalu nie kryła delegacja chojnicka, która za wrażenia artystyczne zrewanżowała się artyście upominkami przygotowanymi przez wiceburmistrza Chojnic Jana Zielińskiego i radnego RM Leszka Peplińskiego. Były to materiały promujące gościnną ziemie powiatu chojnickiego. Koncert ten był dla mnie odskocznią od codziennych spraw, którym poświęcam dużo czasu. To była prawdziwa muzyczna uczta duchowa – powiedział Jan Zieliński. Leszek Pepliński poprosił Pawła Wakarecego o wsparcie w dążeniu do utworzenia w Chojnicach Szkoły Muzycznej II st. To bardzo cenna inicjatywa, którą będę wspierał i promował - powiedział artysta. Być może dzięki takiemu wstawiennictwu Chojnice doczekają się Szkoły Muzycznej II st.
(red)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Zgadzam się z tobą Anno
Organizatorami jest Gmina Brusy, a nie Chojnice. Panowie na zdjęciu nie powinni wykorzystywać grzeczności Brus.
Zauważyłam, że reportaż z koncertu jest kampanią wyborczą co niektórych osób! Organizatorem był zupełnie kto inny i to o nim powinno być więcej napisane! A może to po prostu zazdrość osób drógich? Pogratulować należy prawdziwym organizatorom za wspaniały koncert i aby takich było więcej:)
Czyja to uroczystość? Mam wrażenie, że ktoś komuś kradnie.
masz racje!!!
Pianista z lokalnymi politykierami na fotografii to przesada. Dlaczego nie z dzieciakami które brały udział w konkursach o Chopinie. Panowie Jan i Leszek w każdej gazecie mają całe kupy fotek.
Ma pan rację.Chcą wypłynąć na nieswoich działaniach
Panie Janku ma Pan takie smutne oczy, czy to jest zmęczenie, a może jakaś choroba?
Tak, ślepnę niestety na widok kobiety.
Czepiają sie radnego, ja na jego miejsu olałbym ciebie siurem perlistym, mało zrobił dla swojego miejsca, w ktorym mieszka?
Udziela się kulturalnie, ciekawe stwierdzenie obrońcy radnego. Brawo. Tragicznie byłoby gdyby udzielał się niekulturalnie.
Radny Pepliński mało zrobił dla waszego osiedla? To, ze udziela się kulturalnie to znaczy ze malo robi? Puknij się w baniak człowieku.
Proponuję aby ten Pan z foto który się tak uśmiecha zajął się problemami swego osiedla a w szczególności tragicznym stanem ulicy Lichnowskiej
A ja lubie pana Jana jest spoko
panie Janie otworze lodówke w domu i pana znow zobacze!to nie tak