W trosce o zabytkową aleję drzew

Obecność drzew utrzymuje sprzyjający mikroklimat, przeciwdziała skutkom zmian klimatycznych, podtrzymuje bioróżnorodność, a także dostarcza mieszkańcom i użytkownikom krajobrazu innych gospodarczych i społecznych korzyści.

Aleja dębowa - droga między Jarcewem a Klosnowem.   |  fot. Kaka/fotopolska

W trosce o zachowanie zabytkowej alei drzew na drodze powiatowej: odcinek Jarcewo – Powałki, Stowarzyszenie „Chojnicki Alarm dla Klimatu” zwraca się do Pana Starosty z prośbą o podjęcie natychmiastowych działań, które zablokują wykonanie prac związanych z wycinką jakiegokolwiek z drzew rosnących przy wskazanym odcinku drogi. Przedmiotowa aleja stanowi dziedzictwo kulturowe Powiatu Chojnickiego. Jest wizytówką Gminy Chojnice.

Nasza prośba stanowi pokłosie artykułu opublikowanego na portalu chojnice.com w dniu 29 lipca 2021 roku, w którym autor stwierdza, że otrzymuje sygnały od internautów wskazujące na fakt, że stare drzewa  są przyczyną wielu problemów głównie dla zmotoryzowanych i pieszych. Członkowie ChAdK nie zgadzają się z takim osądem, podobnie jak Pan Maciej Kempiński Dyrektor Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Drogowej Starostwa Powiatowego w Chojnicach. Uważamy, że są to cenne pomniki przyrody, których nie można wyciąć.

To jedna z najpiękniejszych alei drzew w Gminie Chojnice, co także potwierdza wielu internautów. Wnosimy o podjęcie decyzji skutkującej zablokowaniem prac podległego Panu Wydziałowi, których efektem miało być prawne wykreślenie przedmiotowych drzew z rejestru Pomników Przyrody, z poparciem radnych Gminy Chojnice i ostatecznie spowodować ich wycięcie. Aleja ta stanowi część drogi dojazdowej do dwóch zespołów pałacowych w Jarcewie i Czartołomiu. Nigdy nie powinna być naruszona w swojej formie, nawet ze względu na problemy komunikacyjne.

Sposób zaprojektowania drogi oraz jej oznakowania poziomego sugeruje, że auta powinny poruszać się środkiem drogi przy zachowaniu wyjątkowej ostrożności. Urok tej alei polega właśnie na tym, że drzewa są pochylone i autentyczne. Proponujemy zainstalowanie dodatkowego oznakowania pionowego nakazującego ograniczenie prędkości nawet do 20km/h oraz zamontowanie progów spowalniających. Ponadto postulujemy, aby droga została zamknięta dla tak zwanych „dużych”  aut. Powinna służyć tylko pojazdom osobowym, jednośladom i pieszym.

Domagamy się, aby wszelkie decyzje w kwestii pielęgnacji drzew były konsultowane z dendrologiem, najlepiej z Panią dr inż. Marzeną Suchocką z Katedry SGGH w Warszawie, która chętnie udzieli fachowej opinii. Profesjonalna ekspertyza w jednoznaczny sposób określi stan drzew i wskaże czy stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla zmotoryzowanych i pieszych. Tym samym będzie kompetentną podstawą do podjęcia decyzji o pozostawieniu drzew, konieczności wykonania niezbędnych prac pielęgnacyjnych lub wycięcia któregoś z nich.

Prezes Stowarzyszenia Chojnicki Alarm dla Klimatu” Małgorzata Darwish