W sobotę – Noc w Muzeum

Noc w Muzeum w Chojnicach zaprasza do wspólnego spędzenia czasu podczas niecodziennych spotkań z historią, etnografią, sztuką i udziału w ciekawych pokazach i grach muzealnych.

W ramach Nocy przygotowywany jest szereg atrakcji skierowanych zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.   |  fot. (ro)

Aby skorzystać w pełni z oferty warto zarezerwować sobie czas od godz. 1800 do 2300. W tym roku serdecznie zapraszamy do świętowania z muzealnikami, którzy podzielą się  wiedzą o muzealnych kolekcjach i wyjątkowych losach poszczególnych zabytków.

W tym roku szczególnie proponujemy  pomorskie wędrówki śladami osób, które współtworzyły kształt kultury i dziejów regionu południowego Pomorza na przestrzeni XIX i XX w. Należą do nich m.in.: członkowie zasłużonej, pomorskiej rodziny Łukowiczów, pionierzy polskiego żeglarstwa śródlądowego nad Jeziorem Charzykowskim, a także coraz bardziej odkrywany, w świetle systematycznie prowadzonych badań,  - Julian Rydzkowski -  kustosz i założyciel chojnickiego muzeum, wytrawny znawca kultury ludowej, dzięki któremu muzealna kolekcja etnograficzna w Chojnicach zyskała niepowtarzalny kształt.

Tegoroczną Noc w Muzeum w Chojnicach wzbogacą niespodzianki i atrakcje dla rodzin i dzieci, na które złożą się: terenowy quiz historyczny po mieście, zagadki i możliwość sfotografowania się w strojach historycznych.

 Podczas nocnego zwiedzania planowane jest otwarcie nowych ekspozycji w Bramie Człuchowskiej: 

Materialne dziedzictwo regionu Kaszub Południowych. 

Stała wystawa etnograficzna obrazująca sferę wiejskiego życia codziennego w regionie chojnickim na przełomie XIX i XX w., w tym szczególnie urządzenie wnętrza mieszkalnego, przedmioty codziennego użytku, podstawowe zajęcia oraz narzędzia do połowu ryb, uprawy ziemi, obróbki włókna, a także wytwory przemysłu domowego, np. plecionkarstwa.  

 Otton Weiland (1887-1966). Jeden z pięciu żeglarzy wspaniałych. Narracja ekspozycji prezentuje postać człowieka z pasją – Ottona Weilanda,– żeglarza, żaglomistrza, szkutnika, działacza żeglarskiego, współtwórcę i długoletniego prezesa Klubu Żeglarskiego Chojnice oraz współtwórcę Polskiego Związku Żeglarskiego, na tle klubu i całego środowiska żeglarskiego Chojnic. Zgromadzony materiał ikonograficzny pokazuje również, jak z małej wioski rybackiej Charzykowy stały się ośrodkiem sportów wodnych znanym w całym kraju. 

 Ponadto w nocnej ofercie muzeum:

Ze strzałą w herbie. Łukowiczowie - lekarze, myśliwi, kolekcjonerzy – ekspozycja poświęcona dziejom znanego pomorskiego rodu herbu Newlin.

Non multa, sed multum. Wartość przywrócona. Zbiory Muzeum H – E w Chojnicach po konserwacji – wystawa ukazuje rolę muzeum w ochronie zniszczonych zabytków. 

 Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do II Rzeczypospolitej. Na wystawie zaprezentowano przeszło dwieście obiektów z okresu od XIV w. do schyłku II Rzeczypospolitej. Do najstarszych należy skarb monet krzyżackich z XIV-XV wieku. Niezmiernie ważny jest fakt, iż część prezentowanych zabytków związana jest z konkretnymi osobami, które mieszkały w Chojnicach na przestrzeni wieków. Brama Człuchowska.

Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej ‘84. 

Terenowy quiz historyczny –  dla młodych pasjonatów dziejów Chojnic,  w którym będą mogli wykazać się spostrzegawczością i wiedzą o Chojnicach i uzyskać muzealny certyfikat: Znawca Chojnic w klasie Junior. Zachęcamy tez do udziału rodziny z najmłodszymi miłośnikami historii, lubiącymi nocne wyprawy po mieście w poszukiwaniu odpowiedzi na niecodzienne zagadki. Nagrodą za poprawne rozwiązanie quizu będzie dyplom  i wpis do Klubu Młodych Miłośników Muzeum w Chojnicach.

 Będzie też możliwość zakupu wydawnictw muzealnych po cenach promocyjnych z pamiątkową pieczęcią muzeum

(ro)