W tym roku organizatorzy przygotowali dla widzów niespodzianki. Warto więc wybrać się na tegoroczną szarżę nieco wcześniej. Dzień przed głównymi uroczystościami nastąpi też odsłonięcie ronda im. Kazimierza Mastalerza.
29 sierpnia 2019 13:35Już tradycyjnie dzień przed imprezą plenerową, która cieszy się największym zainteresowaniem, w szkole w Nowej Cerkwi spotykają się miłośnicy i pasjonaci historii, ale nie tylko, na konferencji popularno-naukowej. - Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na konferencję – mówi Piotr Eichler, jeden z organizatorów Szarży pod Krojantami i w tym roku również jeden z prelegentów konferencji.
- Tematy historyczne odgrywają znaczną rolę, ale od samego początku tak staramy się poprowadzić konferencje, aby ich tematyka była szersza i i wiązała się z kawalerią i wojskiem, a więc aby dotykała wielu różnych pokrewnych zagadnień. Początek o godz. 16.00, a mowa będzie m.in. o pochodzeniu ułanów, o obrazie walk w relacjach uczestników i kilku innych zagadnieniach.
O godz. 18.30 nastąpi oficjalne nadanie rondu w Krojantach imienia płk Kazimierza Mastalerza. - Dla nas, dla historii i dla potomnych to bardzo istotny szczegół, gdyż nie znamy miejsca pochówka płk Kazimierza Mastalerza. Będzie to więc uhonorowanie jego pamięci, a o 19.00 odbędzie się msza – mówi Krystyna Kijek z komitetu organizacyjnego Szarży.
W niedzielę natomiast odbędą się uroczystości patriotyczno-religijne – najpierw pod pomnikiem ułanów, a następnie na polu szarży. - Inscenizacja na polu szarży odbywa się od 2003 roku, a pod pomnikiem od 1966 roku – przypomina Krystyna Kijek. - A jest to rok szczególny, gdyż przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej oraz szarży. Mamy świadomość, że w całym kraju odbywają się związane z tym uroczystości, dlatego do nas zawitają przedstawiciele najważniejszych osób w państwie. Będzie też gość wyjątkowy stulatek pan Maksymilian Kasprzak, który jako 19-letni chłopak brał udział w walkach w naszym regionie.
W tym roku wprowadzono ciekawe i bardzo widowiskowe elementy do szarży. O godz. 13.30 nad polem szarży przeleci siedem samolotów iskra z zadymieniem biało-czerwonym, a po szarży w pokazie kawalerii powietrznej i zmotoryzowanej przelecą dwa śmigłowce i będzie można obejrzeć desant skoczków.
Dokładny program uroczystości
31.08.2019
16.00 - konferencja popularnonaukowa w Szkole Podstawowej im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi
18.30 - Nadanie rondu w Krojantach imienia pułkownika Kazimierza Mastalerza
1.09.2019 Część patriotyczno – religijna przy pomniku ułanów
10.45 - Wprowadzenie warty honorowej, pocztów sztandarowych, podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu państwowego i ułańskiego
11.00 - Powitanie gości. Wystąpienie opiekuna Izby Pamięci przy Szkole Podstawowej im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi oraz zaproszonych gości. Apel poległych i salwa honorowa, składanie wieńców i kwiatów. Występ dzieci i młodzieży ze szkoły w Nowej Cerkwi
12.00 - Polowa msza święta
13.00 - Odprowadzenie pocztów sztandarowych i przejście na pole szarży
1.09.2019 r. Część plenerowa – pole szarży
13.30 - Przelot Zespołu Akrobatycznego Biało-Czerwone Iskry
13.40 - Prezentacja klubów jeździeckich
13.50 - Prezentacja bryczek i powozów
14.00 - Pokaz musztry 120-konnego szwadronu kawalerii
14.30 - Koncert zespołu „Big Band Chojnice”
14.45 - XXIII „Bieg ułański” im. Kazimierza Argasińskiego – wyścig konny o Puchar Wójta Gminy Chojnice
15.00 - Inscenizacja Szarży 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami 1 IX 1939 r.
15.40 - Koncert zespołu „Big Band Chojnice”
15.55 - Wręczenie nagród za „Bieg ułański” i w konkursie na najciekawszy zaprzęg konny
o Puchar Starosty Chojnickiego
16.15 - Współczesne polskie siły zbrojne – szarża kawalerii powietrznej i zmotoryzowanej
16.50 - Prezentacja uczestników widowiska
17.00 - Okolicznościowy koncert orkiestry „Clonovia” zamykający widowisko
Tekst i fot. (olo)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Należy docenić walor edukacyjny i upamiętniający bohaterów. A co do tego, że ten sam scenariusz: oczywiście przyjeżdżają ciągle nowi widzowie z całego kraju, z Chojnic i okolicy dzieci, które w poprzednich latach były za małe, aby zrozumieć co się kiedyś wydarzyło itd. Kto już widział i zrozumiał nie musi przyjeżdżać. Żadnego przymusu :) Brawa dla zaangażowanych osób, organizacji pozarządowych, grup rekonstrukcyjnych, gminy Chojnice, SP w Nowej Cerkwi i wielu, wielu innych :)
Szkoda kasy lepiej a co 2-3lata
kogo too obchodzi
Dlatego to już stało się nudne i wiele osób które oglądały widowisko w poprzednich latach, w tym roku nie przyjadą.