W niedzielę II tura

Do piątku 2 lipca można w urzędach gminnych i miejskich uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Bardzo dużo chojniczan skorzystało już z tego prawa.

Witryna UG i dział wyborczy.

Na godzinę 12 w czwartek 1.07. Wydział Spraw Obywatelskich wydał 737 takich zaświadczeń. Prawie połowę z nich – 363 – wydano przed I turą głosowania w wyborach prezydenckich. Upoważniają do głosowania w obydwu częściach wyborów. Przed drugą turą zgłosiło się kolejnych 374 dorosłych chojniczan. Niekiedy wspominają o powodach takiej decyzji. Najczęściej wymieniają wyjazd na wczasy i do sanatorium. Wielu także wymienia podróż za granicę i pobyt w akademikach. Do 24 czerwca była możliwość składania wniosku o zostanie pełnomocnikiem osoby niepełnosprawnej lub mającej ponad 75 lat. W Chojnicach skorzystało z tego 12 wyborców. Przed I turą było ich 7 (obowiązują na dwie tury), po niej zgłosiło się jeszcze 5 osób.

Przy okazji zbierania informacji o wyborach prezydenckich zajrzałem na witryny internetowe ratusza i urzędu gminy. Zdecydowanie więcej o nich i łatwiej dostępnej, umieścili urzędnicy podlegający wójtowi Zbigniewowi Szczepańskiemu. Na pierwszej stronie jest widoczny link do działu „Wybory Prezydenta RP 2010”. Liczy on kilkanaście pozycji. Przy każdej z nich są odnośniki do dokumentów, które można ściągnąć i wydrukować. Jest też instrukcja, jak je wypełniać. Szczególnie przydaje się to przy drukach dotyczących ustanowienia pełnomocnika wyborcy. Są też takie informacje, jak składy osobowe obwodowych komisji wyborczych, zarządzenie wójta o wyznaczeniu miejsc na bezpłatne umieszczanie plakatów i obwieszczeń, gdzie można sprawdzić spis wyborców czy podział gminy wg sołectw na okręgi wyborcze.

Na ratuszowej stronie trudno znaleźć te informacje. Nie ma na głównej stronie żadnego odnośnika do działu z informacjami o wyborach prezydenckich. Intuicyjnie odnalazłem go w Biuletynie Informacji Publicznych pod linkiem o nazwie „Wybory”. Umieszczono w tym dziale linki do takich dokumentów, jak skład okręgowej komisji wyborczej (nie ma obwodowych w Chojnicach, brak też wzorów druków dla pełnomocników), uchwały RM w/s obwodów, obwieszczenia o granicach i siedzibach poszczególnych obwodów wyborczych czy warunki dopisywania do spisu wyborców i udziału w głosowaniach. Był też odnośnik do pliku o nazwie „Wybory 1990 – 2010”. Jest to zestawienie danych statystycznych z wszystkich wyborów do chojnickiej Rady Miejskiej od 1990 do 2006. Umieszczono go w rozdziale „I Tura”. Jest jednak jeden problem z dostępem do tych plików. Otwierają się dopiero po zmianie nazwy poprzez dopisanie stosownego rozszerzenia. Na przykład z „zarzadzenie” na „zarzadzenie.pdf”.

(je)

Zauważyłem dziś (2.07.), że pliki wyborcze umieszczone w BIP-ie Urzędu Miejskiego otrzymały już rozszerzenie "pdf". Poza tym innych zmian nie stwierdziłem. Nadal ratuszowa witryna może służyć, jako piękny przykład odporności na uwagi i krytykę.