W kolejnej edycji Kawiarenki Listopadowej organizowanej przez społeczność Szkoły Podstawowej w Kłodawie z okazji Dnia Niepodległości przedstawiono kalendarium wydarzeń, których finałem było odzyskanie wolności w styczniu 1920 roku przez ziemię chojnicką.
15 listopada 2024 10:27W czwartek 14.11. sala sportowa w gmachu SP w Kłodawie im. Przyjaciół Ziemi przekształciła się w Kawiarenkę Listopadową, gdzie przy stolikach z kawą i ciastem zasiedli zaproszeni goście. Byli wśród nich przedstawiciele władz gminy Chojnice – Skarbnik Iwona Lewandowska oraz dyrektor GZO Anita Sznajder, ks. proboszcz parafii Krojanty Piotr Kotewicz, miejscowi radni, sołtysi, dyrektorzy gminnych szkół, nauczyciele (także emerytowani) oraz rodzice uczniów, którzy przedstawili montaż słowno – muzyczny.
Dyrektor szkoły Barbara Gill określiła to wydarzenie, jako wieczór przy poezji i muzyce z opowieścią o historii ziemi chojnickiej. Więcej szczegółów przedstawiły licznie zebranej publiczności autorki przedstawienia historycznego – Magdalena Graczyk oraz Katarzyna Januszewska – Fojuth. Opowieść o drodze do niepodległości, która rozpoczęła się w 1772 roku, kiedy to Chojnice i nasz region w wyniku I rozbioru trafiły do zaboru pruskiego, a zakończyła się 31 stycznia 1920 roku, kiedy to Wojsko Polskie wkroczyło do Chojnic, rozpoczęła się na początku XIV wieku.
Wówczas to nasz region zajęli Krzyżacy. W godzinnym przedstawieniu usłyszeliśmy opowieść o historii ziemi chojnickiej, która obfitowała w przemarsze obcych wojsk, bitwy, kontrybucje, pożary i zarazy. Po zakończeniu przedstawienia przedstawicielki TPH Aniołowo – Monika Garstecka oraz Izabela Wodowska opowiedziały o działalności hospicjum i ZOL, gdyż właśnie na ich wsparcie były zbierane datki podczas wydarzenia.
Więcej w fotogalerii oraz w relacji video. Zawiera ona pełny zapis montażu słowno – muzycznego, wystąpienia dyrektorki SP Kłodawa oraz autorek przedstawienia.
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe