Książka Angeliki Kuźniak „Papusza”, opisująca historię cygańskiej poetki Papuszy, była tematem kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Panie zebrały się w czwartek 28 marca w jednej z chojnickich restauracji.
1 kwietnia 2019 11:21Książka zainteresowała wszystkie czytelniczki. Papusza, to Bronisława Wajs (1908 lub 1910-1987), poetka cygańska pisząca w języku romskim, pochodząca z grupy etnicznej polskich Romów nizinnych. Od dzieciństwa nazywana była Papuszą, co po cygańsku znaczy lalka. Panie podkreśliły, że lektura jest bardzo ciekawa i dobrze się ją czyta.
Autorka przybliża nie tylko życie tej cygańskiej poetki, ale także opisuje wydarzenia z historii ludności romskiej i życie codzienne w cygańskich taborach. Papuszę odkrył poeta Jerzy Ficowski. To on tłumaczył jej utwory na język polski, publikował je w czasopismach i zachęcał poetkę do pisania. Jej wierszami zafascynowany był także Julian Tuwim. W 1953 roku Ficowski opublikował książkę „Cyganie polscy. Szkice historyczno - obyczajowe”, z rozdziałem poświęconym Papuszy. Książka wywołała niezadowolenie Cyganów, którzy oskarżyli poetkę o zdradę. Zarzuty te miały wpływ na jej zdrowie psychiczne.
Panie zauważyły, że Papusza jako osoba niewykształcona, która sama uczyła się czytać i pisać, miała ładne pismo i nie robiła tak dużo błędów. W książce znalazły się jej rękopisy i listy. Jej wiersze były zarazem piosenkami cygańskimi, rodzina Wajsów składała się bowiem głównie z muzykantów. Klubowiczki poruszyły także temat tradycyjnej roli kobiety wśród Cyganów i podejścia do życia Romów wędrujących ze swoimi taborami.
Wspomniały, że autorka zamieściła sporo faktów z holocaustu Cyganów podczas II wojny światowej. Zwróciły też uwagę na pojawiający się w książce wątek chojnicki – gdy tabor Wajsów w 1950 roku zatrzymał się w lesie w pobliżu Chojnic, został stamtąd siłą przegoniony. W trakcie spotkania klubowiczki mówiły o filmie „Papusza”, który też oglądały. Zapoznały się również z tomikiem wierszy Papuszy „Lesie, ojcze mój”, przygotowanym przez Jerzego Ficowskiego.
Członkinie klubu na następne spotkanie przypomną sobie już wcześniej przeczytane książki Jacka Dehnela i sięgną po inne jego tytuły. Pisarz ten bowiem 26 kwietnia gościć będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach w ramach programu Dyskusyjny Klub Książki. Spotkanie autorskie będzie otwarte dla wszystkich chętnych. Zapraszamy!
MBP
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Ubolewam, że nic nie wiedziałam o tym spotkaniu ;-(