W 2010 będąc dziennikarzem portalu chojnice.com, napisałem artykuł o potrzebie utworzenia Miejskiego Muzeum. Zainteresował on członków Komisji Kultury i Sportu, którzy na wspólnym posiedzeniu z Komisją Komunalną jednomyślnie ten postulat zaakceptowali.
11 grudnia 2024 08:59Artykuł o możliwości utworzenia filii Muzeum w b. siedzibie PKO w Chojnicach nie był moim pierwszym tekstem nt. poprawy warunków lokalowych powiatowej placówki muzealnej. W 2010 napisałem artykuł pt. „Najnowsza historia na cenzurowanym?”. Z niego pochodziła część argumentów użyta przeze mnie 14 lat później w tekście wysłanym do miesięcznika Chojniczanin, który ukazał się m.in. na portalu chojnice.com. Napisałem, że „Na jubileuszowej gali z okazji powołania do życia Powiatowego Domu Kultury wyeksponowano po raz pierwszy wiele ciekawych pamiątek. Czy ponownie będzie można je zobaczyć znów przy okazji okrągłej rocznicy? Gwarancji nie ma.”
Na moją prośbę ówczesna przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Maria Błoniarz – Górna zdecydowała poruszyć w tzw. sprawach bieżących temat opisany w artykule. Umożliwiono mi także zabranie głosu na posiedzeniu: „Intencją powstania tekstu było znalezienie miejsca dla zbiorów, które pojawiają się sporadycznie w różnych miejscach, na przykład rok temu (2009) w czerwcu wystawa o PRL, była ciekawa wystawa na temat 20-lecia samorządu terytorialnego w ChDK, jeszcze trwa do końca września we Wszechnicy bardzo ciekawa wystawa na temat rocznicy Sierpnia 80. Te wystawy, niestety, wracają po zakończeniu czasu ich trwania, wracają na strychy, do piwnic, do prywatnych zbiorów i widząc, co się z tym dzieje, widząc, że Chojnickie Muzeum Regionalne nie ma miejsca na rozbudowę swojej oferty, swojej kolekcji o ten okres, rzuciłem pomysł, żeby pomyśleć nad siedzibą na miejskie muzeum, które by objęło okres historii miasta, ten najnowszy od II wojny światowej. (…)”
Dyskusja była krótka: „Przewodnicząca Maria Błoniarz-Górna – rzeczywiście pomysł jest godny naszego rozważania i mamy historię do roku 1939, nie mamy od roku 1939 do chwili obecnej, w związku z tym poproszę, aby Pan Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej sformułował stosowny wniosek.” „Przewodniczący Antoni Szlanga – myślę, że należy rozważyć pozyskanie lokalu i zorganizowanie muzeum historii najnowszej naszego miasta.” Wniosek: Komisje Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska oraz Kultury i Sportu proszą o rozważenie możliwości pozyskania stosownego lokalu na zorganizowanie muzeum najnowszej historii naszego miasta.”. Całość tej części obrad w protokole tutaj.
Na sesji Rady Miejskiej Chojnic z 27.09.2010 Antoni Szlanga, szef Komisji Komunalnej, przedstawił powyższy wniosek. Burmistrz Arseniusz Finster (za protokołem obrad) tak odpowiedział: „Jak najbardziej tak, ale zostawmy ten temat na przyszłą kadencję.” To była przedostatnia sesja kadencji 2006 – 2010. Po niej były kolejne. Od wiosny 2024 trwa kadencja 2024 – 2029. Może jest już czas na realizację wniosku radnych z 2010 (głosowali wtedy m.in. Kazimierz Jaruszewski, Antoni Szlanga, Bogdan Kuffel, Renata Dąbrowska)?
Jerzy Erdman
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe