Versus - nietolerancja nietolerancji (foto, video)

Nienawiść i szukanie tożsamości - te tematy powracają w kolejnych spektaklach Chojnickiego Studia Rapsodycznego. Ten pierwszy był analizowany w drobiazgach w "Terroryzmie", drugi w monodramie "Bon woyage".

Scena ze spektaklu, z którego dochód został przeznaczony na rzecz dożywiania dzieci.   |  fot. (ro)

Obydwa wątki spotykają się w najnowszej premierze Studia, "Versus". Ale zanim się spotkają, na scenie widać dwie krótkie impresje doskonale wprowadzające w temat. Najpierw dwie emblematyczne postacie kojarzące się z przemocą i nienawiścią - kokietujący widzów Hitler i Stalin. Potem na krótką chwilę zjawia się "prawdziwy Amerykanin" czyli mieszkaniec USA ukryty pod białym strojem Ku Klux Klanu i wreszcie rodzima skrajnie prawicowa bojówka, jakby żywcem wzięta z burdy organizowanej na ulicach Warszawy 11 listopada. Ale to tylko krótkie sceny niczym trailer prawdziwej opowieści.

- Żeby wybaczyć, trzeba zapomnieć - krzyczy przerażona kustosz paryskiego Muzeum Zagłady. Ale skoro tak, to po co istnieją takie muzea? A może po to, by następne pokolenia mogły skutecznie uczyć się na błędach poprzedników. Lub jak pewien Francuz, który trafił tam, by znaleźć swe przeznaczenie a może też i pochodzenie? Każdy z tego spektaklu wyniesie własne wnioski.

W obsadzie "Versus" znaleźli się Daria Kowalonek, Błażej Tachasiuk i Dominik Gostomski. Ten spektakl niósł też inne przesłanie, tak dalekie od ksenofobii i nienawiści. - Cały dochód z biletów przeznaczamy dzisiaj dla TPD, na rzecz dożywiania najuboższych dzieci w chojnickich szkołach - oznajmił reżyser Grzegorz Szlanga jeszcze przed spektaklem. - A po nim oznajmił najbliższe plany studia. - Spotkamy się w styczniu dwukrotnie - 19 stycznia ponowna teatralna wymiana doświadczeń teatrów ze Sławęcina, Tucholi i Chojnic a 21 stycznia zapraszamy na spektakl "Medea" Teatru na Woli z Warszawy.

(ro)                                                     

fotoreportarz.jpg  relacja_video.jpg

  1. 1 stycznia 2012  15:29   ja slyszalem bardzo dobrze, ...   śrubka

    ja slyszalem bardzo dobrze, sprawdz sobie ustwienie sily glosu w kompie, albo poszukaj relacji video na innym portalu, a jak znajdziesz daj znać.

    0
    0
  2. 1 stycznia 2012  14:09   Szkoda   anonim

    Szkoda, że relacja video jest tak okrojona. Cały spektakl trwał ok.50 minut. Słaba słyszalność dialogów w relacji powoduje, że treści (ważne) uciekają. W tych teatrach ważne jest słowo. Teatr Rapsodyczny to głównie przekaz treści ustami aktorów. Tak czy inaczej spektakl ważny i dobry. Może będzie zdobywał sukcesy jak Dzieło sztuki. Reżyser, scenarzysta, oświetleniowiec, akustyk, charakteryzator w jednej osobie Grzegorz Szlanga! Brawo!

    0
    0
  3. 1 stycznia 2012  13:46   No fakt, obejrzałem video i ...   anonim

    No fakt, obejrzałem video i jestem pod wielkim wrażeniem

    0
    0
  4. 1 stycznia 2012  13:43   REWELKA   anonim

    Brawo aktorzy!Brawo reżyser! Mocna rzecz i skłania do refleksji! Zasługuje na kolejnego Chojnickiego Oscara!

    0
    0
  5. 31 grudnia 2011  00:30   Fajnie, że kultura nam się ... (2)   anonim

    Fajnie, że kultura nam się rozwija i Studio, aktorzy i reżyser wkładają w to dużo pracy, ale drażni mnie problem niedożywionych dzieci i to w kraju, w którym premier chwali się w Europie, że jako jeden z niewielu nie dal się kryzysowi a nawet ma wzrostowy PKP. Te banialuki to może wciskać rządowej elicie, niech odpowie jak to jest możliwe, że w srodku Europy glodują dzieci? Ale nie ma się co dziwić, bo wbrew peanom pochwalnym jesteśmy jednym z najbiedniejszych krajów w UE ZA NAMI JUŻ TYLKO Bułgaria i Rumunia. O tym się nie mowi, bo niewygodnie, prawda?

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 1 stycznia 2012  00:49   dobrze wiesz ze ktos popelnil ...   anonim

      dobrze wiesz ze ktos popelnil literowke chodzilo pewnie o PKB

      0
      0
    • 31 grudnia 2011  09:08   PKP   anonim

      PKP to faktycznie ma wzrost :D

      0
      0